Cesta bojovníka

22. 06. 2007, autor: prochlapa.cz
Béčková akce se vydává za zapomenutou legendu, vypadá ale jako návrh komiksu, kterému někdo zapomněl dopsat příběh. Docela hezky vypadá, ale může brzo nudit.
Cesta bojovníka
Filmové trailery většinou trochu zavádějí a naznačují, že snímek, který propagují, je víc vtipný/akční/dramatický než nakonec v těch dvě hodinách doopravdy bude. V upoutávce na Cestu bojovníka Karl Urban dramaticky vyskakuje z různých úkrytů, aby usekl hlavu popřípadě jinou část těla ohromnému rohatému Vikingovi, který předtím zase zmasakroval nějaké Indiány, všechno se odehrává beze slov a v mírném zmatku. Tak tenhle trailer charakterizuje svůj film dost přesně.

Dobře, abyste měli úplně přesnou představu, ještě si musíte přidat nějaký ten úvod, který vysvětlí, proč se neindiánsky vzhlížející Karl Urban bije za Indiány a zároveň umí i islandsky nebo jakou řečí to mluví Vikingové, kteří v desátém století přijeli vyčistit a obsadit Ameriku, než ji jim zabere Kolumbus. Tvrdý střet dvou kultur by se asi dal zpracovat do zajímavějšího dobrodružství. Vikingové, od začátku odsouzení i přes všechny své zbraně k prohře v boji s jediným mužem (kterému pomáhá emancipovaná zamilovaná Indiánka), jsou zdémonizovaní do podoby až nadpřirozeného zla. Ale na boji dobra se zlem, tady lásky s nenávistí, v nitru hlavní postavy už stálo dost dobrých filmů, včetně Pána prstenů, kde taky svět poznal Karla Urbana (jako Éoméra).

Jenže Cesta bojovníka má s Pánem prstenů společného právě jenom Urbana. Citelně jí chybí někdo kvalit Petera Jacksona. Němec Marcus Nispel totiž režíruje Bojovníka podobným způsobem jako svá předchozí díla – hudební klipy a Texaský masakr motorovou pilou. Vikingové, nemluvě o hodných Indiánech, nemají k dispozici tak výkonný nástroj, ale za 100 minut toho stihnou odsekat mnohem víc než Leatherface. Nejdřív Seveřani, když dobývají svou novou kolonii, pak zbytek Indiánů, když brání svůj domov.

Nic jiného se tam neděje, ani se moc nemluví, protože film pracuje s tak jednouchými výrazovými prostředky, že řeč skoro nepotřebuje. Tvůrci evidentně své omezené schopnosti nasměrovali spíš do vizuální než obsahové části. V souladu s trendem, který nedávno tak explicitně reprezentovala bitva u Thermopyl v 300, nechutnost bojů i tady zmírňuje poetika temných komiksových obrázků. V hustém sněžení nebo zabláceném špatném počasí ani genocida nepůsobí tak nesnesitelně, ale spíš jako popcornová zábava. Na nic jiného Bojovník taky nestačí.

Tahle béčková akce si tak aspoň nehraje na umění nebo metaforu dneška jako podobně brutální Apocalypto Mela Gibsona. Zato ale oproti Apocalyptu nestojí za diskusi, když jednouchou větu, z níž vzešel námět, natáhla na sérii podobných akčních sekvencí, z níž vás může probudit jenom závěrečné přetahování lanem nad propastí.

Pathfinder, USA 2007, 100 minut. Režie Marcus Nispel, hrají Karl Urban, Moon Bloodgood, Russell Means, Clancy Brown, Jay Tavare. Premiéra 21. 6. 2007.
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
10 000 př. n. l.

10 000 př. n. l.

11. 03. 2008, autor: admin

Apocalypto + Cesta bojovníka + Lovci mamutů + 300: Bitva u Thermopyl + Jurský park + Pán prstenů x Roland Emmerich = 10 000 př. n. l.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Dvaapadesátý ročník legendárního závodu Zbraslav – Jíloviště, který se v současnosti koná jako jí...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.