České vynálezy, které zná celý svět

11. 02. 2013, autor: Dalibor Žák
Zní to možná neuvěřitelně, ale naší zemi neproslavilo jen pivo, Hradčany a zlodějští taxikáři. Dali jsme světu jako první i spoustu užitečných věcí.
České vynálezy, které zná celý svět

Plno užitečných vynálezů nepochází jen z USA, kde je možné všechno, nebo od soudruhů z NDR, kteří někde udělali chybu... Do historie se zapsalo i mnoho českých vynálezů, z nichž jmenujme jen některé důležité.

Kontaktní čočky a silon
Když řeknete ženě Polyamid 6-6, patrně jen zakroutí hlavou a bude si myslet cosi o vašem duševním zdraví. Když jí ale řeknete "silonky", představí si hned oblíbené a levné punčochy z umělých vláken. Jejich výroba začala v 50. letech v Československu a za vynálezem silonu stojí Otto Wichterle, který již před válkou začal ve Výzkumném ústavu Baťa ve Zlíně s vývojem technologie zpracování polymerů.

České vynálezy, které zná celý svět

Otto Wichterle ale také objevil kontaktní čočky, jejichž patent si celkem neprávem přisvojili Američané. Český vynálezce se totiž potýkal s komunistickým režimem, který mu zakázal pracovat na vynálezech, proto si první stroj na výrobu čoček postavil ze stavebnice Merkur a dynama z bicyklu. Komunisté ale pak patent prodali za pár šlupek do zahraničí a Otto Wichterle z něj neviděl ani korunu.

Nanovlákna a jejich spřádání
Výzkumný tým Technické univerzity v Liberci pod vedením Oldřicha Jirsáka dokázal jako první na světě uvést do praxe spřádání nanovláken. Vedle textilního, strojního a zbrojního průmyslu se ale nanovlákna uplatní i v lékařství, protože se z nich dají vyrábět "samodezinfikující" obvazy.

České vynálezy, které zná celý svět

Lodní šroub
Vodní doprava by bez českého vynálezu zřejmě ještě dlouho zůstala u neefektivních koles a plachet. Lodní šroub sice již v 16. století "navrhl" Leonardo da Vinci, ale teprve v roce 1826 český konstruktér František Ressel přivedl na svět funkční exemplář s optimálním tvarem a umístěním v zadní části lodi pod hladinou ponoru. Vynález si nechal patentovat v roce 1827. Vedle lodního šroubu ale Ressel vynalezl ještě další užitečné pomůcky jako třeba kuličkové ložisko bez mazání či šroubový lis na olej a víno.

České vynálezy, které zná celý svět

Kaplanova turbína
Rozmach techniky si vyžádal nové zdroje energie a ke slovu přišla elektřina. Uhlí ale nestačilo, proto se hledala cesta, jak využít energie vodních toků. V roce 1912 český vynálezce Viktor Kaplan navrhl zdokonalenou turbínu, která konkurovala podobnému návrhu Američana Jamese Francise. Kaplanova turbína je ale mnohem efektivnější a ihned se rozšířila prakticky po celém světě, i do USA.

České vynálezy, které zná celý svět

Polarograf
Dnes je polarografie běžnou metodou chemické analýzy a za její objevení v roce 1924 se zasloužil Jaroslav Heyrovský. V roce 1959 pak za ni obdržel Nobelovu cenu za chemii.

České vynálezy, které zná celý svět

Ruchadlo
Vynález, který značně přispěl k zefektivnění zemědělské výroby, přinesli světu bratranci Veverkové. Jejich ruchadlo, na kterém pracovali mezi lety 1824 a 1827, dokázalo ornou půdu najednou krájet, obracet, drolit i kypřit. To vše při nepoměrně menší spotřebě energie, kterou tehdy obstarával dobytek nebo koně. Princip ruchadla vlastně funguje spolehlivě dodnes.

České vynálezy, které zná celý svět

Kostka cukru
Nebaví vás odměřovat cukr lžičkou a vždycky všechen rozsypat? Právě to nebavilo manželku ředitele cukrovaru v Dačicích paní Radovou. Ta se jednou při drcení homole cukru (to se dřív muselo) zranila a křikla na svého manžela, že by měl taky konečně vymyslet něco pořádného. Ten ji za přibližně tři měsíce dal dárek – balení 350 kostek cukru. Kostka cukru se tak po roce 1841 rozšířila velmi rychle do celého světa.

České vynálezy, které zná celý svět

Semtex
A na závěr něco explozivního. Plastická trhavina zvaná jako Semtex byla vyvinuta v 50. letech v Československu a komerční výroba začala v roce 1964 v Pardubicích. Své jméno získala podle pardubického předměstí Semtín a firmy Explosia – SEMTín EXplosia. Stala se velmi oblíbenou nejen v armádě, ale také při stavebních pracích. To, že si ji oblíbili také teroristé, je věc jiná. Semtex třeba sundal z oblohy Boeing 747 společnosti Pan Am nad skotským Lockerbie. Semtex je populární díky tomu, že odolává vodě a je plastický ve velkém teplotním rozmezí, zpravidla od -40°C do asi +60°C.

České vynálezy, které zná celý svět

VYBÍRÁME
Nejzbytečnější vynálezy

Nejzbytečnější vynálezy

16. 08. 2009, autor: Jarda Sauer

Spousta vynálezů nám usnadňuje každodenní život - třeba mikrovlnná trouba. Spousta jich má spíš odborné využití - například urychlovač částic. A některé z nich jsou naprosto zbytečné!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
01. 02. 2012, Uživatel: Sjalek
Reagovat

Slušné lol


img
14. 02. 2012, Uživatel: ŠAFA
Reagovat

V článku je řada nepřesností


img
14. 02. 2012, Uživatel: ŠAFA
Reagovat

V článku je řada nepřesností


img
13. 07. 2013, Uživatel: zdeny
Reagovat

Když píšete o vynálezech, tak správně uvádějte národnost. Zapomínáte, že to byli vesměs zdejší Němci, které uvádíte jako Čechy. Nylonky vynalezli v USA. Takže plky, plky...


img
21. 04. 2016, Uživatel: Libor
Reagovat

...a co mikrovlnka???


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Dvaapadesátý ročník legendárního závodu Zbraslav – Jíloviště, který se v současnosti koná jako jí...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.