Černá kniha

29. 05. 2007, autor: prochlapa.cz
Válečný thriller o židovské špiónce nezapře svého režiséra Paula Verhoevena. Kromě líbivé nahoty a akce ale tentokrát obsahuje i názor.
Černá kniha

Paul Verhoeven už natočil tolik věcí v Hollywoodu, od Total Recall přes Základní instinkt až po Showgirls. Až by člověk zapomněl, že dřív než se z něj stal první člověk, který si kdy osobně přišel pro Zlatou malinu, udělovanou jen těm nejhorším, býval to nadějný nizozemský filmař. Loni se ale do své rodné země vrátil s epickým příběh z druhé světové. A podle výsledku se vrátil i ke svému talentu.

Americký způsob vyprávění Verhoeven nicméně úplně neopustil a válečná i poválečná dobrodružství jedné pěkné, sympatické a sebevědomé židovky inscenuje jako romantickou detektivku, v níž nechybí velká láska, velké intriky a velké nebezpečí. A nechybí v ní ani sex a násilí, když je to Verhoevenův film, navíc z kruté války, kterou nejenom mladá dívka vzhledu Rachel Steinové těžko může přežít bez morální úhony. Rachel by si asi nejradši zpívala a opalovala se u vody. Ale když přijde o rodinu i domov, dostane se k odbojové skupině, změní si jméno na nežidovské Ellis de Vris, odbarví se na blond (všude) a přirozeně začne spolupracovat. I když její úkoly zahrnují i milostnou aféru s důstojníkem SS.

Verhoevenův film na povrchu vypadá jako pouhé napínavé dobrodružství plné atraktivních obrazů, krásných a často polonahých dívek a působivých akčních sekvencí, uzavřené sérií ne vždycky dostatečně vysvětlených zvratů. Z této líbivé fasády, která by sama o sobě stačila k spokojené oddechové návštěvě kina, se ale postupně vynořuje mnohem zajímavější a ne tak oddechová polemika o lidské sobeckosti a krutosti. Soupeře v téhle válce jsme si sice zvykli pohodlně rozdělovat na dobré a zlé, film taková hodnotící znamínka ale rozděluje napříč stranami. I když Verhoeven evidentně našel své favority, jejichž akce příliš nezpochybňuje (ani v případě onoho SS důstojníka, v charismatickém podání Sebastiana Kocha), málokterá postava je černobílá.

Málokterá postava je ovšem taky tak životná jako ta hlavní. Určité zanedbání některých vedlejších charakterů naštěstí minimálně zčásti vynahrazuje plnokrevný výkon Carice van Houten v roli Rachel/Ellis, která k sobě poutá nejen hlavní mužské hráče ale i diváky. Právě jí pak patří věta: Copak to nikdy neskončí?, zoufalé obžalování válečných hrůz, které ničí naději na obyčejné štěstí. Vzhledem k tomu, že její příběh z konce druhé světové rámuje letmý pohled do Izraele roku 1956, těsně před Suezskou krizí, je jasné, že stejnou otázku chce tímhle thrillerem klást i Verhoeven.

Zwartboek, Nizozemsko 2006, 145 minut. Režie Paul Verhoeven, hrají Carice van Houten, Sebastian Koch, Tom Hoffman, Halina Reijn, Waldemar Kobus, Derek de Lint. Premiéra 31. 5. 2007.

Foto: HCE

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Fontána

Fontána

13. 03. 2007, autor: admin

Sebevědomě důležitá a umělecká filozofická báje o smrti a lásce nutí Hugh Jackmana tisíc let zachraňovat Rachel Weisz. Mnozí ji už odmítli jako nabubřelý blábol. Ale ty citlivější a trpělivější může pohltit a okouzlit.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

První výhradně elektrický vůz lidové značky je očekáván s velkým napětím – přinese skutečně elekt...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.