Bournův mýtus

07. 10. 2004, autor: prochlapa.cz
Druhý díl z chystané trilogie thrillerů o superagentovi, který se vymkl ze sítě tajných služeb, zachycuje Jasona Bourna uprostřed vysoké hry, jíž nemá šanci porozumět.
Bournův mýtus

U filmu, jako je Bournův mýtus, záleží vše na tom, jestli máte rádi americké špionážní thrillery. Pokud ano, tady jste doma. Všechno je opět na svém místě, tajné služby produkují dokonale vycvičené agenty, na opačné straně barikády tahají za nitky ruští mafiáni, akce skáče z Indie přes Miláno, Mnichov a Berlín až do Moskvy a ve hře je i nějaký ten zkorumpovaný odpadlík. Pokud vám ale tohle všechno připadá nepříjemně povědomé, nedoufejte, že v Bournově mýtu natrefíte na něco, co by vás mohlo překvapit (až na ten fórek s pliváním vodky do očí).

Bournův mýtus je prostředním dílem z chystané trilogie o tajném superagentovi Bournovi, který se vymkl kontrole a skončil s vymazaným mozkem uprostřed vysoké mocenské hry. Té rozumí stejně málo jako si pamatuje z toho, čím byl a co dělal. Zatímco první část stavěla na leckdy humorném procesu Bournova upamatovávání se na vlastní schopnosti, část druhá se ovíjí kolem pocitu člověka, který se ze dne na den stane štvanou zvěří pro několik lovců zároveň, aniž by tušil, proč po něm který z nich vlastně jde. A protože jejich důvody se různí, musí Bourne postupně prokázat svou nevinu v mezinárodním incidentu, pomstít se, utéct před policií hned několika států najednou a v neposlední řadě doplnit dalších pár kousků do mozaiky své minulosti. A na všechno je tak zoufale sám...

Pokud by někdo po thrillerech se špionážními agenty ještě chtěl nějakou originalitu, u Bournova mýtu by odešel s prázdnou. Podobné filmy dnes stojí na úplně jiných věcech: na napětí, působivých akčních scénách a charismatu hlavních postav. Nejlépe zde vychází to charisma. Bourne má v podání Matta Damona tu správnou dávku odhodlanosti, únavy a vzteku, kterou by člověk od někoho v jeho postavení čekal, Joan Allen jako jeho protivnice v dresu tajných služeb disponuje neústupností Železné lady a Brian Cox v roli jejího kolegy je prostě stejně dobrý jako vždycky.

Akční sekvence sice odsýpají s kulometnou kadencí, ale zběsilá kamera a šílený střih z nich dělají jen nerozlišitelnou změť. To naštěstí zachraňuje tenze ve chvílích, kdy Bourne rozvažuje další kroky.

Na straně negativ leží neodpustitelné kýče typu idyla v domku na pláži, vyznání pubertální dívčině v šedi moskevských paneláků nebo Karel Roden coby ruský boss.

Při takovém rozložení sil z Bournova mýtu vychází lehce nadprůměrný biják, jehož kvality tkví především v jeho klidnějších momentech. A i kdyby to bylo to jediné, co ho odlišuje od jemu podobných filmů, pořád je to aspoň něco.

Bourne Supremacy, USA, 2004, 104 min. Režie Paul Greengrass, hrají Matt Damon, Franka Potente, Brian Cox, Joan Allen. Premiéra 7. 10. 2004.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Let 93

Let 93

24. 08. 2006, autor: admin

Jeden z nejlepších filmů tohoto roku je taky jedním z nejkrutějších. Vypráví příběh čtvrtého letadla, uneseného 11. září 2001 islámskými teroristy, jediného, které nedoletělo do cíle.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Zbrusu nový osmiválec má zdvihový objem 7,3 litru a sílu o 435 koních a 644 newtonmetrech.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.