Bourneovo ultimátum

07. 09. 2007, autor: prochlapa.cz
Nejvážnější konkurent Jamese Bonda se vrací ke své minulosti v moderním akčním thrilleru, jehož efektivnost může Ethan Hunt jenom závidět.
Bourneovo ultimátum
Narozdíl od agenta Ethana Hunta a jeho Mission: Impossible, filmový život Jasona Bournea si drží stabilitu na hollywoodské série obdivuhodnou. Zarytý výraz Matta Damona i temná akční jízda napříč státy zůstávají stejně spolehlivými znaky jako grafika titulků a Mobyho Extreme Ways na konci. Všechno se navíc odehrává na nadprůměrné úrovni, na kterou Bournea definitivně dotáhl talent Paula Greengrasse, který to začal režírovat od dvojky. Třetí pokračování je právě s tím druhým těsně spjato, nejenom jménem a stylem britského režiséra slavného pro své strhující paradokumenty (o severoirské Krvavé neděli nebo o Letu číslo 93). Třičtvrtě trojky se de facto odehrává mezi předposlední a poslední scénou Bourneova mýtu.

Takže mezi Moskvou, kde Bourne zničil vraha najatého Karlem Rodenem a omluvil se dceři svých prvních obětí, a New Yorkem, kde se dozví další nepěkná tajemství o své minulosti ve službách CIA. Tahle organizace na Bourneovo vzpomínání moc čekat nechce, a Damon tak po Chrisu Cooperovi a Brianu Coxovi získává dalšího silného soupeře, v podání tradičně skvělého Davida Strathairna možná i nejsilnějšího – muže, který Bournea rozkazuje zlikvidovat už nepokrytě a bez výčitek, které stály život jeho předchůdce.

Kromě toho nedohrála ani Joan Allen nebo Julie Stiles, protože z téhle hry nikdo nevystupuje, dokud není mrtvý. Známá jména se míhají i v menších rolích, od epizodky Daniela Brühla, který jen ukáže tvář, po Alberta Finneyho jehož charisma je schované na vysvětlovací konec. Bourne se ale od bondovek neliší počtem hvězd, i když Matt Damon dal téhle roli hodně, především potřebnou přesvědčivost. Bournea charakterizuje nepříjemně hyper-realistická atmosféra odcizení a ohrožení zkombinovaná se vynalézavě zábavnou a skoro nonstop akcí, měnící stanoviště i způsoby boje. A taky, Bourne nepotřebuje supermoderní technické hračky. Bombu vyrobí za pět sekund z toastovače.

Bourne taky zůstává stejný, chlapík s instinkty zabijáka z kategorie 007 a pochybnostmi ateisty v katolické škole. Ultimátum to jenom o něco přehání s jeho odolností, do některých honiček si totiž Jason půjčil výdrž od Johna McClanea. Taky Greengrassův frenetický styl snímat všechno hodně zblízka, abychom se cítili jako v centru nepřehledné rvačky, opět může méně odolným způsobit lehké bolesti hlavy, ale pořád mírnější než rána pěstí.

Špionážní thrillery z doby studené války podle Roberta Ludluma, vhodné na cestu do letadla (nebo do vlaku, obojím Bourne taky jezdí), se na plátně změnily v inteligentní akční zábavu, kterou Greengrass opoznámkoval paranoiu dneška. Amerika přestala věřit ideálům, že její špionážní organizace porušují lidské svobody v jejím zájmu. Bezpečnostní kamery slouží tajným službám k vyhledávání lidských terčů a filmové CIA ovládají gauneři, cyničtí a zkorumpovaní. Bourne se potřebuje dozvědět pravdu o sobě, aby se mohl rozhodnout, že už k takovým typům patřit nechce. Ale předtím si projede půlka světa a v pěkně odsýpajícím tempu nakope všem zadek, protože jeho cesta je pořád víc vzrušující než její cíl.

The Bourne Ultimatum, USA 2007, 111 minut. Režie Paul Greengrass, hrají Matt Damon, David Strathairn, Joan Allen, Julia Stiles, Albert Finney, Paddy Considine, Scott Glenn, Edgar Ramirez. Premiéra 30. 8. 2007.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Bournův mýtus

Bournův mýtus

07. 10. 2004, autor: admin

Druhý díl z chystané trilogie thrillerů o superagentovi, který se vymkl ze sítě tajných služeb, zachycuje Jasona Bourna uprostřed vysoké hry, jíž nemá šanci porozumět.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Šéf vývoje GT-R tvrdí, že současný model není příliš starý a bude konkurenceschopný ještě dlouho.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.