Borat

21. 11. 2006, autor: prochlapa.cz
...aneb Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu. Diváci a kritici ho milují, kazašská vláda nenávidí. Kontroverzní hitmaker Borat přichází s „dokumentem“ tak urážejícím a skandálním, že by neměl být vůbec legální – kdyby nebyl tak vtipný.
Borat

Kazachstán není země prostitutek, úchylů a debilů, tak jako v tomhle filmu, snaží se přesvědčovat kazašská vláda pomocí celostránkových inzerátů v amerických novinách. Jenom tak ale platí Boratovi reklamu. Boratův obrázek zaostalého středoasijského venkova je zkarikován do takových mezí, že přes plátno už nemusí blikat varovný nápis: Tohle je fikce.

Ti, co to nepochopí, se pak nesmějí Boratovi, ale sami sobě. Protože právě na takové ignoranty, kteří klidně věří, že Kazaši si v záchodu myjí ruce, auta jim táhnou koně a každý rok se všichni těší na „Běh Židů“ (místo býků), film útočí. A taky na rasisty, homofoby, antisemity a misogyny. Takže na všechny, co jsou jako Borat Sagdijev. Žurnalista, primitiv, rádoby budoucí manžel Pamely Anderson. Nejznámější Kazach, který s Kazašskem nemá nic společného.

Fakt, že Borat není opravdovým kazašským reportérem, ale jedním ze svérázných převleků britského komika (a Žida) Sachy Barona Cohena, dává filmu potřebnou záruku, že se u něj můžeme bavit bez větších výčitek. Protože to je satira. Kdyby Borat opravdu jel objevovat Ameriku a natočil o tom takový dokument, pak by film kvůli obscénnosti a politické a etnické nekorektnosti museli zakázat ve víc zemích než jen v Rusku.

Síle, rozsahu, vulgárnosti ani zábavnosti Boratových/Cohenových útoků se nevyrovná ani South Park. Hranice, co a kdo všechno se může zesměšnit, Borat už ani neposouvá, ale rovnou boří. Počet žalob naznačuje, že ne všem se takový postup líbí, hlavně z těch osob, které Cohen využil do filmu přímo. Údajně bez upozornění, co je Borat opravdu zač. O autenticitě často tak směšných i absurdních reakcí prostých Američanů se nicméně dá chvílemi pochybovat. Některé scény jsou natočeny způsobem naznačujícím přípravu a zasvěcenost. Ovšem součástí Boratova převleku je, že ho Cohen nikdy nesundává. A neprozradí, kdo všechno věděl, že je součástí filmu, kdo věděl, že je součástí Boratova filmu, jestli Američani na rodeu vážně tleskali Boratovým nadšeným výkřikům „Ať George Bush vysaje krev každému iráckému muži, ženě a dítěti!“ nebo je to tak vypadá zásluhou střihu...

Ať už ale Cohenův Borat opravdu všechny nachytal u nepěkných projevů nacionalismu, rasismu a snobství, nebo ne, faktem zůstává, že jeho cesta skrz U, S a A je nezapomenutelně zábavná. Pokud vám některé záchvaty smíchu trochu uváznou v krku, pak jste právě objevili, že vy narozdíl od Cohena máte nějaké hranice oddělující to, co je ještě vtipné a vhodné, a to, co už je jen šokující.

Borat: Cultural Learnings of America for make benefit glorious nation of Kazakhstan, USA 2006, 83 minut. Režie Larry Charles, hrají Sacha Baron Cohen, Ken Davitian, Pamela Anderson. Premiéra 23. 11. 2006.

Foto: Bontonfilm

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
KISS DP-1508

KISS DP-1508

31. 03. 2004, autor: admin

Univerzální přehravač, to zní jak zaklínadlo z Pohádky tisíce a jedné noci. Kiss DP-1508 si opravdu dokáže poradit s jakýmkoliv formátem. Navíc má strojovnu, kterou byste pod nenápadným krytem snad ani nečekali. 80GB paměti je opravdu silnou kávou i pro nově zrozené maniaky stahování...

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.