Beowulf

11. 12. 2007, autor: prochlapa.cz
Počítačová animace udělala z drsné staré báje o monstrech a hrdinech pokřivený hybrid dětského animáku, který není pro děti. Poutavý příběh o odložené splátce za hříchy zabíjí sterilní výkony umělých herců.
Beowulf
Beowulf je legenda tak slavná, že se o ní učí na školách (i českých), a tak stará (nejstarší dochovaná v angličtině), že ji skoro nikdo nechce číst, takže už jenom ze vzdělávacích důvodů je dobře, že se ji někdo pokusil natočit, a sdělit tak všem žákům od dvanácti let výš, o čem zhruba to celé dobrodružství s monstry, reky a drakem vůbec je. A v podobě upravené hollywoodskými scénáristy, jmenovitě Neilem Gaimanem (autor Hvězdného prachu) a Rogerem Avarym (spoluautor Pulp Fiction), kteří během desetileté práce přibásnili akci a pletky se sexy sirénou Angelinou Jolie, je to docela zajímavý příběh o zhoubné pýše, ambicích a hříchu, který léta naleptává hrdinovu duši i přes nablýskané, pevné svaly. Příběh, v němž hrdinové nejsou dokonalí a čestní a odolní.

Jenže režisér Robert Zemeckis chtěl mít své hrdiny dokonalé, aspoň vizuálně. A věrný své vášni z posledních let se rozhodl Beowulfa oživit pomocí technologie performance capture, což znamená, že své hvězdy donutil navléct přiléhavý kostým se snímacími senzory a jejich pohyb pak postoupil počítači. Padesátiletý Ray Winstone tak nemusel na plastiku ani do posilovny, aby vypadal jako dvoumetrový Viking v nejlepších letech připomínající Boromira z Pána prstenů, Anthony Hopkins nemusel ohrožovat své zdraví a přibrat třicet kilo na roli dekadentního krále dánského a Angelina Jolie se nemusela svlékat, ovšem ta umí vypadat tak svůdně, že její počítačový obraz působí nejvíc věrohodně, až na dlouhý ocas a směšné zlaté lodičky zarostlé do jejích nohou.

Kromě přizpůsobení herecké nabídky fantazii, motion capture dovolila Zemeckisovi přizpůsobit si i technické možnosti – s normální kamerou byste se nemohli proletět spolu s orlem z královského dvora do jeskyně za nebezpečnou stvůrou Grendelem. Vůbec, film je plný triků a taky plný předmětů a tekutin házených ve směru k divákovi, to aby si užili ti, kteří si zajdou na 3D Beowulfa do Imaxu. Ovšem jako Beowulf musel platit za svou královskou korunu, tak film platí stejně za svou touhu po dokonalosti – ztrátou duše. Cestou z těl do počítače se nepřenesly emotivní postavy, ale jen podivné bezkrevné figurky, předstírající hru na vášně a city.

Nerealisticky podivné pohyby postav, které tak připomínají obyvatelstvo ze Shreka, se ještě dají tolerovat u dětského pohádky jako byl Polární expres, kde Zemeckis novou technologii zkoušel poprvé. Ale v dospělé báji o dobru a zlu vyvolávají umrtvující odstup, který probudí maximálně úvodní scény Gredendelova hororového útoku na královskou oslavu, snímaného v záblescích modrého světla.

Peter Jackson dokázal v Pánu prstenů velkolepou epickou story natočit jako podívanou i se střídmějšími počítačovými triky, kde motion capture použil jenom na Gluma. Porovnávání s Tolkienem není od věci, protože právě Tolkien staroanglickou báseň významně obhajoval před nařčením z neobratného kombinování pohanských a křesťanských motivů a dalších kostrbatostí. Zemeckis byl sice technický průkopník už od dob Falešné hry s králíkem Rogerem, ale tentokrát místo skvělého bojovníka Beowulfa stvořil spíš film znetvořený jako nešťastný Grendel.

Beowulf, USA 2007, 114 minut. Režie Robert Zemeckis, „hrají“ Ray Winstone, Anthony Hopkins, Angelina Jolie, Robin Wright Penn, John Malkovich, Brendan Gleeson, Alison Lohman, Crispin Glover. Premiéra 29. 11. 2007.

foto: Warner Bros.
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Polární expres

Polární expres

09. 12. 2004, autor: admin

Digitálně animovaná vánoční jízda na severní pól a zpět je dobrou ukázkou toho, jak udělat rodinný film pro děti a přitom nenechat rodiče shnít nudou.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Už od prvních minut soboty si dejte na D1 pozor na nové radary. Spuštěny budou v modernizovaném ú...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.