Barevný závoj

08. 05. 2007, autor: prochlapa.cz
Láska za časů cholery a čínského nacionalismu láká obsazením, náladou a pohlednicovými obrázky ze skutečné Číny. Vášeň a psychologické drama ale zůstaly na stránkách předlohy.
Barevný závoj

Barevný závoj patří k snímkům, o kterých by se později dal natočit další film jenom o tom, jak složitě a dlouze vznikaly. Vysněný projekt Edwarda Nortona, jehož zájem o Čínu přivedl i k titulu z prestižní univerzity Yale, se k realizaci trmácel únavněji než jeho hrdinové do daleké čínské vesnice, kde se mají změnit jejich životy. Že by ale místo, na které film nakonec dorazil, taky mělo moc výrazně měnit životy, takovou sílu výsledek mnohaletého snažení bohužel nemá.

Přitažlivost příběhu z románu W. Somerseta Maughama pro herce, kteří si film i produkovali, je zřejmá – nabízí jim totiž dvě bohaté postavy, které čeká krásný i bolestný přerod. Kitty je na začátku poněkud povrchní slečinka, která si vzala Waltera, aby utekla matce. Manželství s ním ji připadá stejně zábavné jako jeho práce bakteriologa. Po odhalení nevěry, kterou si Kitty slepě vyžaduje právo na štěstí, nicméně suchar Walter projeví nečekanou rozhodnost a odveze odcizenou manželku i sebe do vesnice sužované cholerou. Původní trest (nebo pokus o společensky přijatelnou sebevraždu) ale srážka s krutou realitou čínského venkova v době politicky nestabilních 20. let promění v zásadní životní zkušenost.

V románu spisovatele, od kterého si už film vypůjčil několik úžasně životných charakterů jako Garderobiéra nebo Božskou Julii, určitě Kitty a Walter mohou působit jako nádherně komplexní a působivé postavy. Ve filmové zkratce se nicméně jejich romanticky dramatické osudy změnily na romanticky melodramatické. Stejně jako na opravdový barvený závoj se i na ten filmový moc hezky dívá – kamera pěje ódy na nádhernou přírodní scenérie čínských hor a údolí, Edward Norton i Naomi Watts vypadají i v největším vedru vždy pohledně a všechno doprovází náladotvorná hudba Alexandra Desplata (oceněná Zlatým glóbem). Záběry na postavy zlité potem z dusného počasí ale nenahradí dusivou atmosféru pozoruhodného manželského vztahu, který se posouvá od slušného zájmu přes nenávistný cynismus po opravdovou lásku.

Napsat, že se k ní Walter s Kitty nakonec propracují, může zkazit překvapení pouze hodně naivním či nezkušeným divákům. Pro ty ostatní bude průběh celého příběhu pravděpodobně jenom plnit očekávání. U takových romancí proto musí být důležité cesta, aby očekávaný cíl dokázal uspokojit, a právě v tomto zásadním bodě je film slabý jako oběti cholery. Talentované herecké duo se snaží s jistým efektem vtáhnout do dramatu sobectví a odpuštění. John Curran, kterého do projekty přivedla Watts, protože se jí s ním dobře pracovalo na vztahovém dramatu My už tady nebydlíme, sice režíruje elegantně, ale taky bojácně. Příběh dlouho zůstává v bezpečí Šanghaje a v nedosažitelném bezpečí zůstala ukryta taky psychologická hloubka hrdinů. I když film nešetří chytrými dialogy, na pořádné prožívání je moc odměřeně slušný, ještě víc než Walter na začátku manželství. O motivech dějů se tak musí mluvit, když nejsou cítit.

Barevný závoj trochu připomíná Gejšu, jinou skvostně zabalenou romanci, která nedbale svázala historii s epickou love story a spoléhala se, že s krásnými pohlednicovými obrázky vystačí. Závoj, natáčený v Číně s čínským komparsem, který ve filmu často i čínsky mluví, možná působí o něco víc autenticky, to z něj ale víc než hezkou romanci na deštivý sobotní večer nedělá. Což je s ohledem na možnosti předlohy, herců a vložené snahy nejen Edwarda Nortona vážně škoda.

The Painted Veil, USA/Čína 2006, 125 minut. Režie John Curran, hrají Naomi Watts, Edward Norton, Liev Schreiber, Toby Jones, Diana Rigg. Premiéra 10.5.2007

foto: Bioscop

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Jako malé děti

Jako malé děti

27. 02. 2007, autor: admin

Když si jejich děti spolu hrají, proč by oni nemohli taky? Kate Winslet si zpestřuje nepříjemný život na předměstí cizoložným románkem, ve filmu, který se nemůže rozhodnout, jestli je drama nebo komedie.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Máte velké auto, s velkými úložnými prostory, a přesto je nedokážete efektivně využívat? Řešením ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.