Babel

20. 02. 2007, autor: prochlapa.cz
Že se Babylon zhroutil už dávno? Nepochopení, zmatek a komunikační problémy s námi zůstaly. Mexická hvězda Alejandro Iňárritu trochu uvolnil sevření, ale pořád umí podat svět jako zajímavě kruté místo.
Babel

Naslouchejte, říká slogan filmu i celých jeho 142 minut. Nemusíte ani vědět, že Babel vlastně znamená Babylon. Téma nekomunikace tu ční stejně jako babylónská věž. Nejde ani tak o pověstné zmatení jazyků, i když i těch tu zní dost a vždycky dva proti sobě. Neporozumění, na které Babel ukazuje, je hlubší. Protože je uvnitř nás samých, uzavřené v hranicích, které jsem si sami označili a které nechceme překročit. Tohle nepochopení jeden druhého leží za všemi vypjatými problémy, které na své hrdiny mexický tvůrčí duet Alejandro González Iňárritu a Guillermo Arriaga seslal. Nepochopení otce v Maroku, že jeho nerovnoměrná láska vede jeho syny k soupeření, které bude mít tragické důsledky. Ty ovlivní i americké manžele, kteří do Maroka přijeli utéct svému odcizení, rostoucí z neschopnosti promluvit si o smrti jejich synka a odpustit si. Jejich zbývající děti se zatím nelegálně podívají do Mexika, aby jejich pečovatelka mohla slavit svatbu svého syna. Poslední příběh patří pubertální hluchoněmé Japonce, která v milionovém Tokiu touží po jakémkoliv doteku, až příliš zoufale.

Režisér Iňárritu a scénárista Arriaga už své postavy provedli peklem ve filmech Amores Perros a 21 gramů. V Babelu, s cenou ze režii z festivalu v Cannes, sedmi oscarovými nominacemi a pár Zlatými glóby navrch (včetně za nej drama) jejich zdaleka nejúspěšnějším kousku, ale své osudové sevření o něco povolili. Právě vykročení k určité umírněnosti, pochopitelnosti a diváckosti může výše zmíněný ohlas vysvětlit a kromě tohoto potěší ty, pro něž předchozí kruté výpovědi vypadaly víc nemilosrdně, než by si chtěli přiznat. Těm, kteří se ale s masochistickou oblibou nechali dusit Iňárritovými hraničními propojenými světy, může Babel připadat trochu vzdálenější, i když stále ukazuje trpící tváře.

Menší intenzita nicméně neznamená menší důležitost. Babel ví, co říká a ví proč. Iňárritův sehraný tým nezahrnuje jenom Arriagu, ale taky stejného střihače, kameramana, autora hudby a další, všechno prověřené osobnosti, jejichž profesionalita je na filmu vidět. Stejně profesionální jsou všechny herecké výkony, pohybující se na oné hranici srdceryvnosti, kde dřív operoval i sám Iňárritu. Obsazení čítá mimo jiné i Brada Pitta, Cate Blanchett a Gaela Garcíu Bernala, jejich hvězdná zář se ale příslušně ztrácí nejen v sympatické obyčejnosti jejich rolí, ale i v prostoru, který musí spravedlivě rovnoměrně sdílet s ostatními.

Babel neukazuje jenom, jak zbytečně si všechno komplikujeme neochotu se poslouchat. Taky upozorňuje, že naše vzájemné ale ne nevyhnutelné nepochopení je o to smutnější, že v podstatě jsme si i přes všechny vnitřní a vnější hranice podobní. Všichni přece toužíme po podobných věcech, jako je třeba láska. Pro tohle si Iňárritu zaslouží, abychom mu naslouchali.

Babel, USA/Mexiko/Francie 2006, 142 minut. Režie Alejandro González Iňárritu, hrají Brad Pitt, Cate Blanchett, Adriana Barraza, Gael García Bernal, Rinko Kikuchi, Koji Yakusho, Boubker Ait El Caid, Said Tarchani, Elle Fanning. Premiéra 22. 2. 2007

Foto: Bioscop

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Alexander Veliký

Alexander Veliký

13. 01. 2005, autor: admin

Výpravná, ale polopatická encyklopedie antického světa, v níž Colin Farrell coby Alexandr Veliký jen tak mimochodem dobude Babylón a vytvoří mocnou říši.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

První návštěva v legendárním Zeleném pekle je zážitek, který si pamatujete celý život. O to víc, ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.