Až na krev

21. 03. 2008, autor: prochlapa.cz
V rukou Paula Thomase Andersona se i pesimistická alegorie o budování Ameriky stává fascinující podívanou. V těle Daniela Day-Lewise se i maniakální misantrop stává nezapomenutelnou postavou. Epický portrét fanatické chtivosti je temný jako ropa a stejně tak podstatný.
Až na krev
Žádný herecký ansábl rozměrů Roberta Altmana (jemuž je film věnován), žádné vykoupení hříšnosti nadějí, žádné předměstí moderního velkoměsta, dokonce ani žádný Philip Seymour Hoffman. Dílo, kterým se jeden z nejzajímavějších režisérů Ameriky vrátil po pěti letech do kin, zdánlivě nevypadá úplně jako od Paula Thomase Andersona. Ale jenom do té doby, než skončí, a vám dojde, že Anderson je pořád takový génius, jaký býval, když natočil Magnolii.

Možná za ten odklon od zavedených poznávacích znaků může fakt, že na scénáři Až na krev Anderson poprvé s někým spolupracoval, i když ten někdo byl už mrtvý Upton Sinclair a jeho román z roku 1927 Petrolej. Anderson si z knížky, která ho zaujala náhodu obálkou, vybral to, co potřeboval. Stejně tak se výběrově inspiroval u klasik starého Hollywoodu, třeba u Hustonova Pokladu na Sierra Madre, s nímž sdílí linku zhoubného vlivu bohatství na lidskou příčetnost. Přestože jeho film díky tomu vypadá jako poctivá rozmáchlá epika, jaké se točily v 40. letech, Anderson do něj vsákl tak osobitou, odvážně excentrickou psychotickou atmosféru, že si ho nikdo s dřívějším Hollywoodem nesplete.

Začíná to hned od prvních okamžiků, kdy se ozve znepokojující hudební motiv připomínající varovnou sirénu. A pak následuje celá čtvrt hodina skoro bez zvuku, v níž Daniel Plainview sám a pak jen s několika spolupracovníky obsesivně kutá a riskuje, aby něco našel. To se píše rok 1898 a Daniel má třicet let na to, aby se z něj stalo prázdné nelidské monstrum opile stárnoucí v osamělém velkém domě. Během nich promarní jediné dvě šance na lidský kontakt, s adoptivním synem a domnělým bratrem. Takže vlastně je i Až na krev rodinné psychodrama.

Jak už Oscar a všechny další ceny napověděly, film je hřiště pro Daniela Day-Lewise a bez jeho intenzivní přítomnosti by jinak ani v takových biblických rozměrech nefungoval. Day-Lewis, který je skoro v každém záběru, často snímaný tak, aby vypadal osamocený i mezi lidmi. Tichý britský herec se tu proměnil v tvrdého amerického kapitalistu, které chce vydělat tolik peněz, aby se nemusel bavit s lidmi, jimiž pohrdá. Prostředkem se mu stane ropa, kterou vysává ze země. Už falešně vemlouvavý hlas prozrazuje tolik o jeho charakteru, že až bude muset Daniela někdo dabovat, těžko ho napodobí. Vedle koncertu Day-Lewise má šanci i prostor na zapamatování už jenom Dillon Frasier jako syn H. W. a Paul Dano. Herec, který jako fanoušek Nietzscheho v Malé Miss Sunshine skoro nepromluvil, tu předvádí jako fanatický kazatel Církve Třetího zjevení záchvaty náboženského vytržení, ovšem za Day-Lewisem pořád o něco zaostává – což je ostatně příznačné i pro jeho postavu, která se taky přes veškerou snahu nedokáže vyrovnat ďábelskému Plainviewovi, který dokáže i okamžik svého největšího ponížení, kdy je nucený přijmout křest z Eliho rukou, proměnit v triumf své vypočítavosti.

Eli i Daniel jsou symboly, jeden extrémistického materialismu a druhý stejně extrémistického spiritualismu, a proto přirození a nesmiřitelní nepřátelé. Eliho postava a její nenasytná důležitost je navíc postavena i proti svému dvojčeti Paulovi, kterého hraje taky Dano, až diváka mate novými interpretacemi bratrského vztahu. Jména Plainview a Sunday oba klíčové hráče ironicky charakterizují, Daniel nikdy nestřádá své plány na rovinu a Eliho víra není čistá jako nedělní sváteční oblek.

Film sám zase charakterizuje jeho jméno, příhodně inspirované biblickým úryvkem. Ne že by tu bylo hodně krve, tu si schová autor až na vskutku nezapomenutelný a svým šíleným způsobem symbolický závěr, kde už Plainviewovu bestii nebrzdí žádné city, jen škodolibý posměch. Ale postavy jsou extrémní až na dřeň a až na krev jde i Andersonovo ponoření do filmu. Jeho inscenace souboje mezi Plainviewem a Sundayem je fascinující. Oscar pro kameru Roberta Elswitha, která s odstupem pozorovatele střídá široké otevřené záběry s temnými interiérovými výjevy, je sice podle mě v konkurenci obrazovosti Pokání, Skafandru a motýl a Zabití Jesseho Jamese ne úplně odpovídající. Zato obdivuhodně rozmanitá a často zlověstná hudba Jonnyho Greenwooda (jinak kytaristy z Radiohead) dokonale slouží filmu a podporuje jeho hypnotickou vyšinutost, stejně jako závěrečný živě veselý Brahms, který ironicky podtrhne poslední slova filmu: „Skončil jsem“. Doufejme, že když točí takové odvážné, rezonující fresky, Anderson jen tak neskončí.

There Will Be Blood, USA 2007, 158 minut. Režie Paul Thomas Anderson, hrají Daniel Day-Lewis, Paul Dano, Dillon Frasier, Kevin J O´Connor, Ciaran Hinds. Premiéra 27. 3. 2008.

foto: Falcon
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Vratné lahve

Vratné lahve

09. 03. 2007, autor: admin

Po dlouhém čekání jsou Svěrákové konečně zpátky. S komorní hořkou komedií o jednom důchodci, který odmítá rezignovat.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

První výhradně elektrický vůz lidové značky je očekáván s velkým napětím – přinese skutečně elekt...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.