Audi Roadjet - šikmá záď a 300 koní

09. 01. 2006, autor: prochlapa.cz
Audi v Detroitu představilo koncept, který staví dosavadní rozdělení modelů této automobilky na hlavu.
Audi Roadjet - šikmá záď a 300 koní

Při klasickém tříčtvrtečním pohledu zepředu si většina lidí pomyslí: "Ha, nová Á trojka." Jenže stačí, abyste se podívali z profilu a všechno je jinak. Studie Audi Roadjet představuje pro Audi úplně nový prostorový koncept. S délkou 4,7 metru a šířkou 1,85 m by přesně zapadalo do segmentu B, ale výška 1,55 m a rozvor 2,85 m naznačují něco jiného. Jejich zásluhou mohou být sedačky všech čtyř pasažérů výš, což zaručuje více místa pro nohy a zároveň zůstává dost místa i nad hlavou. V současné době byste v této třídě tak prostorné vozidlo hledali marně.

Karoserie se dá označit za fastback-sedan, což je vlastně něco napůl mezi sedanem a kombi. Celkový design je novou interpretací současného stylu Audi, s výraznou maskou, klínovitým uspořádáním přídě a vysokými boky, které posilují dojem silného vozu. Díky vysoké střeše ovšem zbývá dost místa i pro bohaté prosklení, které uvnitř vytváří příjemnou, vzdušnou atmosféru. Při pohledu zezadu vyniknou široké blatníky, lichoběžníkový tvar pátých dveří a difuzor s výfuky po obou stranách, což opět dodává vozu dynamické vzezření.

V tomto případě ovšem nejde jen o pocit - pod přední kapotou totiž leží evoluční verze šestiválce 3.2 FSI s výkonem vyladěným na 300 koní. Napomohl k tomu nový systém sání a nové ovládání ventilů Audi valvelift. Maximum točivého momentu 330 Nm je k dispozici ve 4500 otáčkách a motor se vyznačuje nejen silou a zátahem, ale především lineárním podáním výkonu.

Audi Roadjet koncept je prvním Audi, které spojuje dvojspojkovou převodovku DSG s podélně uloženým motorem a systémem pohonu Quattro.

Audi ovšem zvláště upozorňuje na jeden systém, který by měl řidiči přinést zábavu i praktičnost najednou. Jde o elektronický systém Audi drive select, který umožňuje stiskem tlačítka volit mezi několika režimy. K dispozici jsou režimy "Comfort", "Dynamic" a "Sport". Při jejich střídání se mění nastavení tlumičů, odporu posilovače řízení a režim převodovky, ale i samotný řídicí program motoru. Vůz by tak měl nabízet různé jízdní charakteristiky, přesně podle momentálních požadavků řidiče. Takovýchto systémů už ovšem po světě jezdí několik druhů a nezbývá než doufat, že se Audi při případné vestavbě do sériového vozu co nejvíce přiblíží "kouzelnému tlačítku" v BMW M5 a M6, které má na chování vozu skutečně zásadní vliv, na rozdíl od některých jiných systémů.

Jako vize vzdálenější budoucnosti působí systém komunikace car-to-car, který využívá předávání informací mezi jednotlivými jedoucími auty. Dopady případného rozšíření jsou potenciálně velkolepé: zamezení dopravním zácpám a dokonce i haváriím. Je to jednoduché - jedoucí vozy si předají informaci o havárii na dálnici dřív, než se dostanete na dohled a bude třeba kriticky brzdit. Dobrou zprávou je, že systém vyvíjí několik automobilek a dalších firem ve vzájemné spolupráci, takže by to ve skutečnosti nemusela být hudba kdovíjak vzdálené budoucnosti. Výrobci dokonce tvrdí, že během pár let by mělo být k dispozici i spojení se stacionárními vysílači, které by řidiči umožnilo nejen získat například informace o volných parkovištích v cílovém městě, ale rovnou si i rezervovat místo.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Audi RS4 - 420 koní v ČR

Audi RS4 - 420 koní v ČR

17. 10. 2005, autor: admin

Vysokootáčkový osmiválec, 420 koní a pohon všech kol preferující zadní nápravu. U Audi jde o neobvyklá lákadla, ale brněnský okruh ukázal, jak to funguje v praxi.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Jak je na tom Peugeot 108 se spotřebou paliva? Výtečně ve městě a na okreskách, ale co ve vyšších...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.