Atentát v Ambassadoru

09. 02. 2007, autor: prochlapa.cz
Jak vypadala Amerika v den, kdy zavraždili Bobby Kennedyho? Jak se od té doby změnila? Emilio Estevez se snaží říct spoustu důležitých věcí, ale tak působivě jako Bobby Kennedy to neumí.
Atentát v Ambassadoru

Emilio Estevez toho jako scénárista a režisér moc za sebou nemá, přesto si ale troufnul na ambiciózní fresku o americké společnosti. Fresku, v níž by vykreslil všechny frustrace, nespravedlnosti, předsudky a protesty, které hýbaly Spojenými státy v horkém roce 1968. Všechny naděje a touhy na změnu, které mnozí vkládali do možného prezidentského kandidáta Bobby Kennedyho. Jenže vyhrát důležité kalifornské primárky byla poslední věc, kterou Kennedy stihl. Chvíli potom byl v hotelu Ambassador zastřelen, oficiálně mladým Palestincem Sirhánem B. Sirhánem. A Estevezův film tuto smrt, pět let po JFK a dva měsíce po Martinu Lutheru Kingovi, vidí jako bod obratu, kdy se americká společnost zasekla. Kdy zemřel víc než další Kennedy, kdy Amerika pohřbila idelismus, odhodlanost a naději.

Některé obrazy z Atentátu v Ambassadoru, který se celý odehraje v onen jediný osudný červnový den, tak nápadně připomínají i dnešní Ameriku. Rakve obalené vlajkou vracející se z nepopulární války místo vojáků, volební podvody s hlasovacími lístky, špatně placení nelegální přistěhovalci… Všechno tohle ožívá vzpomínky na současnost a to smutně a paradoxně i přesto, že Estevez dokončil scénář k filmu týden před jiným osudným dnem, o kterém se dnes točí filmy, 11. zářím 2001. Jak se říká v Grandhotelu: „Lidi přicházejí a odcházejí a nikdy se nic nestane.“

Tuhle hollywoodskou klasiku s Gretou Garbo Estevez cituje i snahou vytvořit specifický mikrokosmos hotelu složený z příběhů a osobností jeho rozmanitých obyvatel. V Ambassadoru jich poznáme víc než dvacet, většinou s tvářemi hvězd různých publik a generací. Každý přináší střípek do mozaiky o tématech ovládajících rok 1968. Freddy Rodriguez zastupuje baseball a přistěhovalectví, Elijah Wood Vietnam, Christian Slater rasismus, Anthony Hopkins nostalgii, Demi Moore úpadek slávy, Ashton Kutcher LSD, Emilio Estevez oddanost, Sharon Stone sexismus, Martin Sheen depresi a dokonce tu je i československá novinářka (zahraná Ruskou Svetlanou Metkinou) žadonící o rozhovor se senátorem Kennedym, plná optimismu z demokratický změn probíhajících v její zemi…

Nápad obalit kolem jedné události spoustu charakterů, které reprezentují určitou náladu a postoj, dává vzpomenout i na mistra takových ansáblů Roberta Altmana. Jenže srovnávat s ním znamená začít u režiséra Esteveze hledat kromě ambicí, hvězd a autentické evokace looku 60. let i hotelu Ambassador taky filmařské schopnosti. A v téhle oblasti se už Estevez bohužel svým dobrým úmyslům nevyrovná. I když se tak snaží, většina jeho figur zůstává, i díky malému prostoru, poněkud plochými a jejich důležité dialogy znějí jen jako hezké fráze. Taky sdělnost, zábavnost i závažnost filmu kolísají postava od postavy. Naštěstí, Bobby Kennedyho, toho, jehož poselství určilo atmosféru celého filmu, Estevez nechal vystupovat sám za sebe, v archivních záběrech, plynule nastříhaných do životů ostatních. A Kennedy se mu odvděčil. Právě jeho slova, z projevu On Mindless Menace of Violence, totiž na závěr konečně přinesou to, co se film celé dvě hodiny před tím snažil říct svými umělými dialogy.

Bobby, USA 2006, 117 minut. Režie Emilio Estevez, hrají Laurence Fishburne, Helen Hunt, Demi Moore, Sharon Stone, Elijah Wood, William H. Macy, Anthony Hopkins, Heather Graham, Lindsay Lohan, Christian Slater, Martin Sheen, Ashton Kutcher, Nick Cannon, Freddy Rodriguez, Joy Bryant, Emilio Estevez, Svetlana Metkina, Harry Belafonte, Joshua Jackson, Shia LeBeouf, Brian Geraghty, Mary Elizabeth Winstead. Premiéra 8. 2. 2007.

foto: Blue Sky Film

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Mezi nepřáteli

Mezi nepřáteli

27. 11. 2007, autor: admin

Ve válce se ideály ztrácí rychle a bolestně. Syrově natočená kritika válečného šílenství a francouzského kolonialismu zaujme nejvíc syrovostí a odhodláním.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Spekulace tvrdí, že Bugatti v roce 2023 představí luxusní elektromobil postavený na platformě Por...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.