Aston Martin Vanquish S

30. 09. 2004, autor: prochlapa.cz
Nejrychlejší silniční Aston všech dob má 520 koní, jezdí 320 km/h a po celkové úpravě podvozku i karosérie je v současné době nejsportovnějším modelem v řadě.
Aston Martin Vanquish S

Aston Martin hraje mezi sportovními auty stejnou roli jako Bentley mezi luxusními limuzínami – stačí i těm nejrychlejším z nich a k tomu přidává urozenost, vznešenost a exkluzivitu, do nemalé míry danou svou vysokou cenou. Pečlivě vystavěná image firmy je zamířená na každého, kdo si prošel svým obdobím ve znaku Porsche, Ferrari a spol a vedle samozřejmé rychlosti a krásných tvarů dnes hledá i hlubší hodnoty.

Ne náhodou je už několik let vlajkovou lodí Astonu dvanáctiválcový Vanquish, který v prvopočátku vznikl jako odpověď na Ferrari 550 Maranello.

Vanquish se svým svalnatým vzhledem a plnokrevným zvukem rychle zařadil mezi nejproslulejší výtvory v rozmanité minulosti Astonu, i když to v přímém srovnání s Maranellem neměl vůbec lehké. Minulý týden se ale Aston trumfnul a v Paříži představil upravenou verzi Vanquish S, která klasického Vanquishe posunula o velký kus dál a řadou technických změn docílila „nejlepších jízdních vlastností v dosavadní historii značky Aston Martin.“

Standardní model s výkonem 460 koní zůstává nadále ve výrobě, ale verze S má všechny předpoklady pro to, aby byla preferovaná většinou zákazníků. Vanquish S totiž není jen další speciální série s kratšími pružinami, přidanými plasty a jiným čipem v motoru, ale ve všech směrech rychlejší a sportovnější auto.

Šestilitrový dvanáctiválec dostal v rámci velkých úprav zejména nové hlavy válců s leštěnými sacími kanály a spalovacími prostory pro optimálnější proudění, přepracovanou řídicí jednotku a nové vstřikovače. Výkon tak vzrostl o šedesát koní na 520 koní při 7000 ot/min a 578 Nm při 5800 ot/min. O patřičně syrovou zvukovou kulisu se mimo jiné stará i klapka ve výfukovém potrubí, která mění jeho charakteristiku a ve vyšších otáčkách dává tónu zcela volný průběh.

Oficiální údaje uvádí zrychlení z nuly na sto za 4,8 sekundy a nejvyšší rychlost 321 km/h.

Důležitou úpravou prošla i automatizovaná ruční převodovka s řazením pod volantem, jejíž pomalé a nepřesné řazení bylo v minulosti hlavním cílem všech kritiků. V novém provedení má mít přepracovanou elektroniku a rychlejší změny převodových stupňů.

Velkou změnou prošel podvozek, který má ve verzi S všechny náležitosti dřívé příplatkového paketu Sports Dynamics. Celá sada dnes navíc obsahuje nejen pevnější pružiny a tlumiče, ale i větší brzdy a ostřejší převod řízení, které má od dorazu k dorazu 2,1 otáčky volantu (o 20% rychlejší než v minulosti).

Drážkované brzdové kotouče mají na předních kolech průměr 378 mm (velikost patnáctipalcového ráfku) a svírají je šestipístkové třmeny. Vzadu jsou třmeny

čtyřpístkové s průměrem kotoučů 330 mm.

Hliníková kola mají průměr devatenáct palců a vpředu nesou pneumatiky s rozměry 255/40, vzadu 285/40.

Neméně důležitou novinkou u Vanquishe S je i konstrukce karosérie, která staví na velmi pevném základu hliníkovo-karbonové platformy, vyrobené technologií převzaté z leteckého průmyslu. Všechny karosářské prvky jsou z hliníku a spoje jsou lepené speciálním epoxidem, který při ručním pasování zaručuje maximální přesnost a návaznost na další díly. Celá karosérie se sestavuje a lepí ručně a stejně precizně se i lakuje - po každém nanesení vrstvy laku a barvy (celkem devět vrstev) se ručně leští a celý proces trvá dva dny.

Z vnějšího pohledu došlo k mírné úpravě charakteristické čelní mřížky, kterou se Aston odlišuje už od poválečných let od všech ostatních sportovních aut. U verze S je oblejší a otevřenější pro navození pocitu většího výkonu a zaručení lepšího chlazení. Ve spodní části předního nárazníku je i přídavné lízátko pro omezení vztlaku a stejnou funkci má vzadu i přepracovaná zadní kapota s agresivnějším tvarem.

Celokožený interiér je ozvláštněný kovovými doplňky a řadou detailních změn. Základní provedení je pouze dvoumístné, přídavné malé sedačky vzadu jsou za příplatek.

Od nástupu Vanquishe v roce 2001 se prodalo přes patnáct set kusů a nová verze má tento počet ještě rozšířit. Jedním z lákadel pro budoucí majitele je i osobní školení jízdy na okruhu, které je zahrnuto v ceně. Zákazníci si mohou vybrat ze tří různých okruhů, a to z Millbrooku v Anglii, Romeo v Michiganu, USA, nebo Lommelu v Belgii.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Aston Martin plánuje útok na Le Mans

Aston Martin plánuje útok na Le Mans

16. 07. 2004, autor: admin

Návrat do světového závodního dění bude řídit známá firma Prodrive, která má zároveň na starost i vývoj závodního speciálu DBR9.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nový Ford Focus ST kombinuje potěšení z jízdy na klikatých silnicích s přesvědčivým výkonem na zá...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.