Aron Ralston – muž, který si musel uříznout ruku, aby žil

11. 05. 2012, autor: Daniel Javorský
Přinášíme vám další silný příběh muže, který musel na pokraji svých sil udělat, co bylo nutné, aby svůj příběh mohl vyprávět dál. Seznamte se s Aronem, kterému se v květnu 2003 změnil život.
Aron Ralston – muž, který si musel uříznout ruku, aby žil


Aron Ralston
pracoval pro společnost Intel ve Phoenixu. Jeho záliba v horolezení jej však přesvědčila ukončit pracovní poměr a vydal se spokojeně lézt po amerických horách. Jeho cílem bylo dostat se na vrcholy 53 coloradských čtyřtisícovek úplně sám a světe div se, povedlo se mu to.

Nicméně jeho samotářství se mu málem stalo osudné. Bylo 26. dubna 2003 a Aron Ralston netušil, že rutinní procházka po utahských kopcích národního parku Canyonlands je tou poslední, kdy může používat svou pravou ruku.

Byl na cestě do kaňonu Blue John. Společnost mu dělala jeho kamera a na krátkou chvíli i dvě pohledné turistky. Poté, co jej slečny opustily, se mu však stala nehoda. Při slézání úzkým kaňonem se smýkl a společně s hromadou kamenů spadl až na dno kaňonu, přičemž mu jeden z kamenů spadl na ruku. Po krátkém uvědomění si, že s rukou nemůže pohnout a neproudí do ní krev, si Aron pomalu začal uvědomovat situaci. Uvíznul uprostřed obrovské pustiny, bez jakéhokoliv komunikačního zařízení, které by přivolalo pomoc, přičemž nikdo z jeho blízkých absolutně netušil, kam se Aron 26. dubna vypravil. Věděly to jen ony dvě slečny, které potkal a ty bohužel neměly detektor na průsery.

Aron sebou měl jen svou horolezeckou výbavu, videokameru, 350 ml vody a levný kapesní nožík. Vyhlídky na jeho přežití byly mizivé. Přestože však zůstal zaklíněný, nohy měl na zemi, takže se mohl alespoň trochu pohybovat.

První věc, co začal dělat, bylo odřezávání kusů kamenu, čímž ale pouze bezvýznamně ztupil svůj nožík. Pak pomocí svých horolezeckých lan udělal vcelku dokonalý zdviž, což také k ničemu nevedlo a Aron si začal uvědomovat, že bez cizí pomoci tu bude napořád.

Měl jen malé zásoby jídla a pití, všechno mu pak třetí ten došlo. Když chtěl močit, lil tekutinu do pytlíku, což se čtvrtý den, kdy moč začal pít, ukázalo jako odporné, ale moudré rozhodnutí. Právě pití své vlastní moči mu pravděpodobně zachránilo život a zabránilo totální dehydrataci. Po nějaké době však Aron začal mít halucinace. Zjevovali se mu jeho rodiče, jeho přítelkyně. Měl divoké sny a začal si uvědomovat, že tady jeho cesta končí. Poslední dubnový den natočil na svou videokameru rozloučení a nožem vytesal do skály své jméno a datum, u kterého předpokládal, že se zastaví doba jeho života.

Pud sebezáchovy jej však pátý den přinutil k očekávanému kroku – amputoval si ruku. Problém však byl, že jeho kapesní nožík se sice přes neuvěřitelnou bolest prořezal skrz maso a žily, přeříznout silnou kost v jeho paži se mu však nepodařilo. Proto si ji musel Aron zlomit. Po bezmála hodinové operaci zůstaly zbytky jeho ruky mezi stěnou a kamenem, zatímco on stál totálně vysílen o pár metrů dále. Sbalil vše potřebné a vydal se hledat pomoc.

Byl bez vody, ztratil ohromné množství krve, byl slabý jak moucha a i přesto dokázal ujít 13 kilometrů, aby za 10 hodin narazil na nizozemskou rodinu, která mu přivolala pomoc. Vrtulníkem byl pak převezen do nemocnice a jeho život byl zachráněn.

Dnes je Aron motivačním řečníkem. Mluví lidem, jak co cítit, jak si pomoct v bezradných situacích a podle všeho mu to jde velmi dobře. Svůj příběh sepsal do knihy Between Rock and a Hard Place, která se stala bestsellerem a námětem pro film natočený Davidem Boylem v roce 2010, který se jmenuje 127 hodin. Pokud hledáte skutečně inspirativní kvalitní snímek, nelze vám 127 hodin nedoporučit.

I přes svůj handicap je Aron Ralston stále aktivním horolezcem.

VYBÍRÁME
Drinky, které vás zabijou

Drinky, které vás zabijou

12. 01. 2010, autor: Jarda Sauer

Chcete doma uspořádat divokou párty a nudí vás ty pořád stejné drinky, které cumlá kdejaký trouba v každém baru? Zapomeňte na Cuba Libre a namíchejte své návštěvě něco pořádného!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Kompaktní SUV od Land Roveru přijíždí s velkou modernizací, jejíž pomocí je o hodně lepší. Vyzkou...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.