Americký gangster

28. 12. 2007, autor: prochlapa.cz
Ridley Scott přetváří skutečný případ troufalého dealera v městskou legendu o muži, který si přizpůsobil ideál amerického snu po svém. V nenápadně působivém epickém příběhu, který se inspiroval u nejlepších filmů ze 70. let, soupeří Denzel Washington a Russell Crowe o to, kdo je lepší herec.
Americký gangster
Americký gangster představuje Ameriku 70. let jako místo, kde se nikomu nedá věřit, zvlášť policii ne, protože všichni jenom hrabou pro sebe. Tak proč by si nezačal hrabat i černošský kluk z jihu usazený v Harlemu? Díky strategii prodávat lepší heroin za nižší cenu se brzo stane nenápadným drogovým králem. Skoro dokonalé ztělesnění amerického snu, navíc inspirováno skutečnou událostí. Režiséři zruční jako Ridley Scott a scénáristé schopní jako Steven Zaillian nicméně skutečnost dokážou přetvořit v něco o dost jiného, v městský mýtus, krimidrama zločinu a trestu, pevně ukotvené ve své tradici a době ale zároveň i nadčasově varovné.

Dvouapůlhodinový film vyprávěný v tempu antické tragédie si žádá trpělivost, než se seznámíme s úvodními charakteristikami postav a než se usadí jejich mocenské pozice. Za ni se ale Scott odvděčí s koncem, kdy předcházející činy dokulminují do neokázale strhujícího závěru. Protože když si pamatujete začátek, pochopíte, jak a proč se kdo chová.

Hrdinové jsou dva – hvězda podsvětí Frank Lucas a jeho nemesis, buldočí detektiv Richie Roberts. A i když je ve filmu dost dalších postav (třeba sebevědomě prohnilý policajt Josh Brolin), hřiště patří hlavně jim dvěma. Výroční ceny zatím víc vyzdvihují Denzela Washington v roli Lucase, ale Russell Crowe je podobně dobrý. Stejně jako jejich zapálené a vystínované výkony jsou neoddělitelné i jejich postavy, jejichž příběhy se střídají a na konci spojí. Zatímco Frank bez mrknutí oka bohatne na dealování drog převážených spolu s mrtvými vojáky z Vietnamu a než se ráno vrátí na snídani, klidně zastřelí namyšleného konkurenta, Richie se před kolegy znemožní, když najde v kufru auta milion v neoznačených bankovkách – a všechny odevzdá na stanici. Zatímco Frank miluje svou ženu, rodinu si přestěhuje do New Yorku a každou neděli vodí maminku do kostela, Richie podvádí svou brzo ex-manželku, kdy může, a není schopný se postarat o syna. „Jsi čestný jako polda, abys mohl být nečestný ve všem ostatním,“ charakterizuje manželka Richieho. S Frankem může být naopak žena spokojená, i když na ulicích kvůli kvalitě jeho zboží umírají feťáci. Oba se tvrdým okolnostem odmítají přizpůsobit po svém, ale oba - neúplatný židovský polda i bohatý černoch, zákonitě musí být v téhle zkorumpované společnosti outsideři.

Zaillian (Všichni královi muži, Gangy New Yorku, Schindlerův seznam) má rád dramata jejichž velkolepost zakrývá pozvolné tempo, pečlivě starosvětský důraz na postavy a dekadentní prostředí, v němž se i přes okoralost morálky za hříchy platí. Gangstera nakonec není antická tragédie, to zaručuje už přídomek Americký. Jak bývá u Američanů obvyklé (aspoň u tak hvězdných produkcí jako je tahle), i v atmosféře beznadějného boje se najde skulinka pro určitý happyend, i když je na místě se ptát, jestli jeho uklidnění není jenom falešně hollywoodské. Americký taky odkazuje k americkému snu, který si Lucas a okolí nárokuje příliš bezohledně. Jak už ale věděl nenažraný pes z pohádky o pejskovi a kočičce, když snědl jejich dort dřív, než vystydl, hamižnost škodí zdraví. Tahle verze amerického snu je tak pokřiveně zvrácená a když Lucas říká: Věřím v Ameriku nebo když ho zatýkají za zvuků Amazing Grace, působí až ironicky.

Vietnam, který tak dobře Lucas využívá pro své obchody, tu není jenom kulisa. Nezdary ve válce v Asii jsou ozvěnou nezdaru ve válce s drogovou mafií a s korupcí. Tenhle film se ale nejenom odehrává v 70. letech, ale taky vypadá jako film ze 70. let, díky výpravě, maskám, tónováním kamery a odkazům na filmy Lumeta, Scorseseho, Coppoly nebo Friedkina. I když ale Gangster působí jako něco, co už jste možná viděli, pořád je to film, který stejně chcete vidět. Scott umí zdramatizovat i malé kroky na Richieho pozvolné cestě nahoru a Frankově dolů a dodává snímku energii bublající vody pod klidnou hladinou, stejně jako jeho oblíbený herec Crowe a Washington, kterého si půjčil od svého bratra Tonyho. Zvlášť když si uvědomíte, že film mohl režírovat akčňák Antoine Fuqua (Odstřelovač, Training Day), oceníte, jak moc Scott téhle kriminálce pomohl, aby z ní nebyla průměrná krvavá historka z podsvětí.

American Gangster, USA 2007, 157 minut. Režie Ridley Scott, hrají Denzel Washington, Russell Crowe, Josh Brolin, Chiwetel Ejiofor, Lymari Nadal, RZA, Carla Gugino, Cuba Gooding Jr., John Ortiz. Premiéra 3. 1. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Dobrý ročník

Dobrý ročník

15. 12. 2006, autor: admin

Ridley Scott a Russell Crowe se vydali na prázdniny do Provence a natočili tam hédonistickou pohádku o tom, kterak zkažený milionář díky vínu a lásce ke štěstí přišel.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Čtvrtá generace Octavie, v novodobé historii, oslaví 60. výročí od představení původního vozu.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.