Alpha Dog

24. 04. 2007, autor: prochlapa.cz
Některé party můžou skončit hůř než kocovinou. Justin Timberlake přehrává Bruce Willise v příliš stylové rekonstrukci skutečné šokující historky o bezstarostné amorálnosti zlaté kalifornské mládeže.
Alpha Dog

Neustálý přísun peněz, ochotných holek, alkoholu, lehkých drog a kámošů na mejdany. Život zlaté generace, která kromě občasného dealování nemusí nic moc dělat, musí být úžasně zábavný, nebo ne? Patnáctiletému Zackovi určitě připadá přitažlivý, i když jeho noví kámoši vlastně patří k nepřátelům jeho staršího bráchy a na své víkendové večírky v Palm Springs ho de facto unesli, chvíli potom co zdrhnul z dusivého dosahu opatrovnické náklonnosti své matky. Jenže bezstarostnost zbohatlé pařičské partičky nemá daleko k amorálnosti. A Zackův víkend nebude jenom tím nejlepším v jeho životě, ale taky tím posledním.

Filmová rekonstrukce sedm let starého případu, který zapsal dvacetiletého Jesse Jamese Hollywooda (ve filmu se jmenuje Johnny Truelove) jako jednu z nejmladší položek na seznam hledaných osob FBI, se vyvíjí podobně zrádně jako Zackův víkend. Spoustu úvodního času stráví nad popisem vulgárního sobeckého životního stylu a nepřátelství zbabělého pozéra Truelovea a nevyzpytatelného feťáka Jakea. Teprve v okamžiku, kdy Trueloveův gang sbalí z momentálního popudu Jakeova bratříčka, začne film odpočítávat čas a svědky, zbytečně dlouhý a únavný prolog dostane smysl a rozběhne se příběh, díky kterému pak dojem z filmu Nicka Cassavetese nepůjde snadno setřást. I když k němu patří ještě epilog, opět o něco delší, než by atmosféře a napětí snímku prospělo.

Nick Cassavetes je nositel slavného filmařského jména, jako syn herečky Geny Rowlands a duchovního otce celého amerického nezávislého filmu Johna Cassavetese. Jeho režisérská stopa je nicméně v Alpha Dog výraznější, než by musela. Jeho umělecké stylové hrátky odvádějí pozornost od syrového kritického portrétu dekadentní společnosti i od pokusů posunout film k závažnosti dokumentárního dramatu. Cool styl sice odpovídá hrdinům filmu, občas ale narušuje jeho obsah podobně jako evidentně umělý make-up, který má Sharon Stone proměnit v obézní ženu, odtrhuje od emocionální přesvědčivosti jejího hysterického výkonu.

Cassavetes (kromě režie i scénárista) ukazuje, jak amorální životní styl podporují rodiče, stejně sobečtí spratci jako jejich děti, a hiphopová videa, kde se střílejí lidi pro zábavu, čímž naznačuje příčiny se stejnou jednoduchostí s jakou vykresluje většinu aktérů tohohle kolektivního obrazu hraničícího s etnografickou studií. Z tlupy rozmazlených kalifornských dítek kromě roztomile naivního Zacka vystupuje hlavně Frankie. Trueloveův kámoš, který dostane Zacka na starost a nedokáže si pomoct, aby se s nim neskamarádil, jako jediný dostal prostor k reflexi sebe sama. A Justin Timberlake tuhle příležitost dokázal využít, a stát se tak ve svém filmovém debutu hlavní hvězdou. I když se tu krátce objevuje i Sharon Stone, která si pro sebe ukradne vrcholnou scénu utrpení, a Bruce Willis, který tu podobně jako v Neznámém svůdci místo hraní jenom existuje. Právě Timberlake a šokující síla absurdně zvrtaného případu je to nejsilnější, co Alpha Dog nabízí.

Alpha Dog, USA 2006, 117 minut. Režie Nick Cassavetes, hrají Justin Timberlake, Emile Hirsch, Anton Yelchin, Ben Foster, Olivia Wilde, Sharon Stone, Bruce Willis. Premiéra 19. 4. 2007.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Hummer H1 Alpha

Hummer H1 Alpha

23. 02. 2005, autor: admin

Původní verze šla z Pouštní bouře přímo do Hollywoodu, nové provedení s vyšším výkonem chce být ještě údernější.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Dvaapadesátý ročník legendárního závodu Zbraslav – Jíloviště, který se v současnosti koná jako jí...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.