Aktivní olovo - 2. část

18. 01. 2010, autor: Jarda Sauer
Druhý díl Aktivního olova, brutálního sci-fi románu na pokračování, je tady! Vojín De Klerk se minule ocitl uprostřed krvavé lázně; co ho čeká teď? A co je horší než atomovka? Všechno se dozvíte v dnešní kapitole!
Aktivní olovo - 2. část

Pokud jste zmeškali první díl (nebo si nepamatujete, o čem byl), čtěte Aktivní olovo - 1. část!

Z šedého válce vyletí samočinná stereoskopická kamera Sony MultisenseAlta 24P SHD. Antigravitační pohon, automatické záběrování, rozlišení žbumbiliarda pixelů.

Přímý přenos do televizních sítí celého galaktického Oparu.

Sedím uprostřed pláně plné zmasakrovaných těl a civím rovnou do objektivu. Všude kolem mě se laškovně povalují utrhané ruce a nohy. Střeva jsou rozházená s nedbalou elegancí. Potůčky krve se spojují do vazkých řek, mozky se syčivě vsakují do spáleniště. Malebná scenérie. Záběr, za který se získává Pulitzerova cena.

To je definitivní konec. Není způsob, jak to napravit, není nic, co bych mohl udělat. Maximálně se na ty miliardy diváků přátelsky usmát.

Možná zamávat.

----------

Stojím před kanceláří plukovníka Rotblata. Už tři a půl hodiny. Řekli mi, ať čekám, tak čekám. Samozřejmě stojím celou dobu v pozoru - nikdo mi nedal pohov.

Po chodbách proudí hejna štábních krys; analytici, písaři a sekretářky přenášejí oběžníky a rozkazy z jedné kanceláře do druhé, čtou si jmenovku na mé uniformě a šťouchají do sebe a šuškají si. Nevšímám si jich. Koukám upřeně před sebe. V odrazu hybridně metalizované fólie na protější stěně vidím cizí nehybnou tvář. Ta tvář je moje - čtyřicátá osmá plastická operace mi zase trochu změnila rysy. Nevadí mi to. Copak někomu záleží na na tom, jak vypadá? Leda tak nějakému civilovi. Mě spíš zajímá, že i ostatní operace dopadly dobře: podkožní chromová vrstva obnovena, plastowolframová injektáž zdárně dokončena, všechny implantáty na svých místech. Jsem opět plně funkční. Připraven na další misi.

Jestli ještě nějaká bude.

To, že mě opravili, nic neznamená. Jenom postupovali podle zaběhnuté povýsadkové rutiny. Byla to standardní procedura, nejsilnější byrokratický imperativ. Klidně mě, nadupaného vražednou biotechnikou až po fotokompozitní plomby, zítra můžou posadit do archívu a nechat vyplňovat kartotéční lístky. Jsem v armádě dostatečně dlouho na to, abych věděl, že tu při rozhodování logika hraje minimální roli.

Od svého návratu z Darnatinu jsem absolvoval sto třicet osm hodin výslechů. Druhý stupeň, třetí stupeň, gumová hadice, elektrošoky do varlat, waterboarding, nonstop smyčka z hitů DJ Boba. Obvyklý postup, nic nevynechali. Taky aby jo: jsem protagonistou největšího vojenského skandálu za posledních osmnáct let. Záběr, jak dřepím v čerstvě vyrobené rákosnické marmeládě, převzaly všechny zpravodajské stanice Oparu. Video Psychopat roztrhal fakt-hodně-mega-moc lidí na kusy a ještě se tomu blbě tlemí je na YouTube nejsledovanější za uplynulý týden. Média běsní a generálové panikaří. A zoufale vymýšlejí, co se mnou. Respektive s námi.

Pořád nic? zeptá se mě Pauling.

Pořád nic.

S Paulingem jsme poslední dny ve spojení nepřetržitě - vyjma okamžiků, kdy některému z nás v izolované kobce smaží vajíčka na hniličku. Z Paulinga se sice nestala celebrita jako ze mě, ale coby můj operátor do toho pochopitelně spadl se mnou. Místo počítání oveček teď před spaním poslouchám jeho výčitky. Mohl bych samozřejmě vypnout komponder, ale neudělám to. Proč taky. Jemu se uleví a mně to zas až tak nevadí.

Kromě toho má pravdu.

Za tohle všechno můžu já.

Pořád nic? ozve se Pauling.

Ne, řeknu. A zkus prodloužit intervaly mezi dotazy alespoň na dvacet sekund.

V jeho smíchu zacinkají porcelánové střepy hysterie. To se ti řekne. Mám za sebou sto dvacet jedna hodin výslechů. Víš, jak jsem vycukanej? Při každym šramotu skáču tři metry do vzduchu a když lednička zapne kompresor, pálím po ní z desert eagla. Už má dveře jak cedník.

Neodpovím.

Dobře, dobře, já vím, já vím, ty máš za sebou sto třicet osm hodin výslechů. Ale ty se nepočítáš.

To mě zaujme. Jak to?

Protože ty nejsi normální.

Nijak to nekomentuju.

Prostě dál stojím na chodbě a dívám se na toho cizího chlápka v odrazu a čekám, až někdo rozhodne, co se mnou bude.

K čemuž po čtyřech hodinách a sedmnácti minutách konečně dojde: z kanceláře plukovníka Rotblata vyjde sekretářka a pokyne mi, abych vstoupil.

Nech mě na příjmu, řekne Pauling.

Během těch tří kroků do kanceláře to zvážím. A zamítnu. Ne. Určitě to tam monitorují a kdyby přišli na to, že jsme spolu neoprávněně ve spojení, mohli by proti nám vznést další akuzac- mohli by nám přišít ještě spiknutí.

Monitorují? Rotblatovu kancelář? To těžko. Ta bude naopak pěkně odstíněná. No tak, člověče. Nenech se prosit. Nech mě na příjmu. Jde o moji kariéru.

Jak míjím sekretářku, usměju se na ni. O moji přece taky.

Ale ty se nepočítáš, jsi flegmatik a sociopat. Kdežto pro mě je tahle práce... Pauling si odkašle. Nech mě na příjmu. Prosím.

Projdu předpokojem a vejdu do plukovníkovy kanceláře.

A nechám Paulinga na příjmu.

----------

První, co při vstupu do plukovníkovy kanceláře spatřím, je můj vlastní obličej. Ten starý, před plastickou operací. V nadživotní velikosti na stoosmipalcové obrazovce. Zacákaný krví a přitrouble zírající do kamery.

"Nemusíte mi to pouštět, plukovníku," kroutí hlavou chlápek v golfovém tričku. "Já to viděl. Už asi osmdesátkrát. Dávají to na všech stanicích pořád dokola."

Srazím podpatky: "Pane plukovníku, vojín De Klerk. Přišel jsem na váš rozkaz."

"Já to viděl víc jak šestsetkrát," ignoruje mě Rotblat. "A s každým skouknutím je to horší a horší."

Můj obličej se na obrazovce nejistě usměje.

"Tenhle moment miluju," řekne muž v golfovém tričku. "Jak se zaculí. Tak stydlivě a upejpavě. Jako Jé, já jsem v televizi? Zrovna dneska jsem se zapomněl ráno oholit a vyčesat si žvance mozků z vlasů. Nádhera."

"To ještě nic není," zavrčí Rotblat. "To nejstrašnější teprve přijde. Teď. Jo, tohle." Otočí se na mě. "Jak vás sakra napadlo ještě jim mávat?"

V ústech mám sucho a v hlavě totální tmu. "Já - já nevím, pane," řeknu. "Nedokážu to explicitně klarifikovat."

"Hmpf," udělá Rotblat a žuchne do koženkového křesla. Hlava, po chemoterapii holá jako vajíčko, se mu leskne potem. Civil v golfovém tričku mě studuje. Kromě trička má na sobě plátěné kapsáče, neznačkové tenisky a na zápěstí chronometr Blancpain Leman s titanovým pláštěm. Čili nějaké eso. Rotblat nepovažuje za nutné mi sdělit, kdo to je, a chlápek se nepřestaví. Místo toho na mě namíří prst a prohlásí: "Vypadá jinak než na záznamu."

"Měl rozstřílený obličej. Musel podstoupit plastickou operaci."

"Bude to působit, že jste se ho snažili zamaskovat," poznamená muž. "To nebude vypadat dobře."

"Skvěle," odpoví plukovník.

"Skvěle?"

"Myslím tím skvěle, že jste se do toho rovnou takhle pustil. Přesně tohle od vás potřebujeme. Poradit jak na to, aby to vypadalo dobře. Zatím jsme v absolutní defenzívě. Média nás cupují na kusy."

Muž si hodí nohu přes nohu a nabídne nám pohled na žvýkačku přilepenou na podrážce tenisky. "Nerad vám beru iluze, plukovníku, ale masakr dvou set planetosquatterů nikdy nebude vypadat dobře. Jediné, co můžu udělat, je stanovit nejoptimálnější mediální strategii, která minimalizuje vaše ztráty."

Panebože, vyjekne mi v hlavě zhnuseně Pauling. Ten chlap je MEDIÁLNÍ PORADCE! Nebo možná ještě hůř - SÉMIOTIK!

Nesmysl, odpovím. Na někoho takového armáda nemá suficientní fondy.

Zaplatila ho nějaká zbrojařská firma, nabídne Pauling logické vysvětlení.

Může mít pravdu. Pokud bude mít tenhle skandál za následek skrouhnutý rozpočet, armáda bude mít míň peněz na nákup zbraní. Je v zájmu zbrojařů nám z téhle kaše pomoct.

"Hlavní problém je, že vojín De Klerk je mediálně naprosto nepoužitelný." Rotblat o mě hovoří, jako bych byl nějaká věc, kterou mu postavili doprostřed kanceláře; jakási větší verze sádrového trpaslíka. Nevadí mi to. Jsem na to zvyklý. "Jen se na něj podívejte. Dva metry, svaly uplácané z gainerů a aminokyselin, napumpovaný biotechnologiemi až po okraj a obličej jak vrah. Ani ho nemusí mít doslovně postříkaný krví jako na tom záznamu. I když je pravda, že teď, po té plastické operaci, už nevypadá jako vrah. Teď vypadá jako masový vrah. A to jste ještě neslyšel jeho slovní projev. Automatický byrokrat je proti němu bytost plná hřejivé lidskosti."

Muž v polo tričku to odmávne. "Na tom nezáleží. Tady jde o mediální obraz. Realita s tím nemá nic společného."

"Aha." Rotblat vypadá, že si tím není tak úplně jistý.

"Není důležité, jaká je skutečnost. Mediální obraz se řídí jinými zákony."

Ty seš nějakej chytrej, poznamená Pauling. Sdílím jeho averzi.

Sdílím tvou averzi. Civilisté by se ve vojenských záležitostech neměli vůbec vyskytovat.

Přesně.

Maximálně jako oběti.

"Dám vám příklad. Vezměte si třeba Lippmanovy hodnoty," mele muž v golfovém tričku. Rotblat v první chvíli vypadá, že odpoví Děkuji, už jsem obědval, ale pak jen něco neurčitého zabručí.

"Myslíte, že v médiích se prostě objevuje to, co se ten den stalo? Tak naivní přece nemohou být ani vojáci. Ne, dostanou se tam jen události, které splňují takzvané Lippmanovy hodnoty."

Co kdyby sis přestal cintat pentli, předvádět, jak seš chytrej, a konečně vyblil, jak nás z toho hodláš vytáhnout? Pauling je na tom opravdu hodně špatně. Takhle nervózního jsem ho nezažil, ani když jsme čistili Vánoční planetu a nalítávala na nás letka bombardovacích sání řízených pedofilními Santa Clausy.

Muž v golfovém tričku jako kdyby Paulinga slyšel - a udělá přesný opak. "Walter Lippman byl žurnalista," rozjede se, "jenž ve dvacátých letech dvacátého století určil parametry, které musí splňovat zpráva, aby byla pro diváka atraktivní: negativnost, překvapivost, jednoduchost, novost, možnost dalšího vývoje, personalizace, vazba na celebrity a tak dále a tak dále. Byl první, kdo přišel s tím, že tyto faktory rozhodují, jestli se pak ta zpráva v médiích vůbec objeví nebo ne. A ne nějaká důležitost nebo dokonce pravdivost. Čili to, na co se večer díváte, není odraz skutečnosti. Je to výběr postavený na parametrech, které se skutečností nemají vůbec nic společného. Tak funguje zpravodajství. Žádná manipulace a spiknutí, jak věří konspirační bambulové. Čistě mediální mechanismus."

Ještě, že jsi zůstal na příjmu, Linusi, řeknu. Jinak bys o všechny tyhle fascinující informace přišel. Nebylo by ti líto?

Pauling vydá zvuk, jako by se mu v hrdle vzpříčilo něco velkého. Třeba eiffelovka. Udělej něco, ať konečně sklapne.

Proč? Je to velmi poučné.

Nedělej si ze mě srandu. Já mám jenom jedny nervy. Jestli někdo z těch dvou šašků do minuty nevyklopí, co s námi chtějí udělat, začnu mlátit hlavou do zdi.

"Pane plukovníku, dovolte mi promluvit," řeknu. Rotblat rezignovaně mávne rukou, jako by odháněl imaginární mouchu. "Mohu zeptat, co se stane," obrátím se na muže v golfovém tričku, "pokud někdo zařadí do zpravodajství zprávu, která nemá zmiňované hodnoty?"

I ty, Brute? zaúpí Pauling. Co to děláš? Ty ho v tom ještě podporuješ!

"Stane se to nejhorší." Muž v golfovém tričku na mě vážně pohlédne."Diváci přepnou na jiný kanál. Klesne sledovanost."

Vidíš? řeknu Paulingovi. Taková katastrofa. Horší než holocaust.

"Nicméně Lippmanovy hodnoty jsou pouze jedním z mnoha zákonů, které člověk, jenž chce ovlivňovat mediální obrazy, musí znát. McQuailův komunikační model, birminghamská škola, Thomasův teorém - je toho plno."

Rotblat umořeně mávne rukou. Imaginární moucha je očividně velmi neodbytná. "Dobře, dobře. Nemusíte pokračovat. Pochopil jsem. Jste expert a víte o médiích hodně moc věcí."

Konečně, zajásá Pauling. Konečně toho mamlase někdo utnul. Plukovníku, miluju vás.

Mediální poradce se zazubí. "Ano, to byla tak nějak v kostce... moje message."

"V pořádku. Přesvědčil jste mě. Vybrat a určit mediální strategii bude ve vaší kompetenci. Dělejte si, co chcete. Armáda jako zadavatel má jednu jedinou podmínku."

"Aby z toho generalita vyšla čistá jako padlý prašan?"

"To samozřejmě taky. Ale především musíte zachránit tady vojína De Klerka."

Muž v golfovém tričku vypadá trochu překvapeně. "Jistě."

"Nejde o to, že jsme do jeho výcviku a bojového vybavení investovali statisíce. Jde o to, že tenhle muž," plukovník na mě namíří ukazovák, "po celou dobu své služby bez jediného zaváhání plnil každý rozkaz. Obětoval armádě své zdraví, psychiku i charakter. A to nejmenší, co pro něj teď můžeme udělat je, že ho podržíme. Je jedním z nás."

To je bůh, řekne Pauling. Já ho fakticky miluju.

"Rozuměl jste mi?" zeptá se Rotblat. "Vojína De Klerka nenecháme padnout."

"A desátníka Paulinga také ne, pane," připomenu.

A tebe taky miluju, kámo.

Rotblat se zamračí. "Kdo je desátník Pauling?"

"Můj operátor, pane."

"Jo tak. No jistě, toho samozřejmě nenecháme padnout taky. Oba vás z toho dostaneme. Na to se spolehněte."

To se stane v pondělí.

Ve středu nás oba vyhodí z armády.

Ve čtvrtek Pauling spáchá sebevraždu.

Pokračování příště! Pokud se bojíte, že ho propásnete, stačí se zaregistrovat - a my vás mailem včas upozorníme, že nový díl je na světě.

stepan-koprivaŠtěpán Kopřiva je jedním z nejúspěšnějších českých autorů akční sci-fi. Jeho knihy Zabíjení, Asfalt a komiks Nitro těžkne glycerínem (všechny vyšly ve vydavatelství Crew) získaly velký ohlas jak u čtenářů, tak u kritiků. Napište mu do komentářů, jak se má příběh vyvíjet dál!

VYBÍRÁME
Aktivní olovo - 1. část

Aktivní olovo - 1. část

15. 01. 2010, autor: Jarda Sauer

Vojín De Klerk už řádí - první díl románu Aktivní olovo je tady! Brutální sci-fi z pera úspěšného spisovatele Štěpána Kopřivy vám budeme přinášet každé pondělí - a i vy můžete ovlivnit, jak příběh dopadne!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
18. 01. 2010, Uživatel: jagerek
Reagovat

Je to fajn. Ten začiatok ma neskutočne dostal. Musím sa priznať, že som stále premýšľal čo tam letí, ale toto som nečakal. Len na týždňové čakanie je toho zasa málo.


img
18. 01. 2010, Uživatel: Paja
Reagovat

Nejoptimálnější - haha, to se pozná študovaný odborník:-D Nemá chybu, je to bomba:)


img
19. 01. 2010, Uživatel: Lindi
Reagovat

Navrhuju, aby De Klerk někoho utloukl Paulingovou stehenní kostí:-)))


img
21. 01. 2010, Uživatel: LeVV
Reagovat

žvance mozků z vlasů, lol


img
18. 01. 2010, Uživatel: Lišák
Reagovat

Ta představa, jak DeKlerk mává do kamery a směje se mě hodně dostala:-))) Jinak tedy doufám, že Rotblat po chemoterapii to nějak šeredně odskáče!


img
18. 01. 2010, Uživatel: mr88
Reagovat

Tam bude něco s těma hodinkama. Třeba je De Klerk tomu kokotovi narve do zadku.


img
18. 01. 2010, Uživatel: deXter
Reagovat

Fakt super, jen tak dál! "Můžu se tak akorát usmát... a možná zamávat" :-D


img
18. 01. 2010, Uživatel: Kačer Donald
Reagovat

To je ale nuda, žádní mimozemšťani, žádní upíři. Ukecané jak sviňa. Žádné ženské zrůdy tu nejsou, žádné mrtvé děti, ach jo, co já si počnu... jdu si pustit Karla Gotta, ten mi zvedne náladu, jó Karel ten je božžžííí.


img
18. 01. 2010, Uživatel: RaptoR
Reagovat

Jako kdyby O. Neff strávil celou noc sledováním Ramba a Komanda... Prostě výborný!!!


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

<figure>https://www.autoweb.cz/wp-content/uploads/2018/05/ferrari-640x360.jpg</figure>...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.