Akta X: Chci uvěřit

25. 07. 2008, autor: prochlapa.cz
Mulderovi a Scullyové to spolu pořád sluší, ale mohli by už svá akta natrvalo odložit a neničit svůj kult ještě zbytečnými filmy.
Akta X: Chci uvěřit
Ani Mulder a Scullyová neodolali volání stříbrného plátna a už podruhé si na něm šramotí pověst inteligentních agentů z kultovního seriálu, jako by nestačilo, že samotná show neměla zrovna reprezentativní závěr. Zatímco první filmová Akta X, natočená mezi pátou a šestou sezónou (tzn. před deseti lety), vypadala jako natažená průměrná epizoda, druhý filmový pokus má kvality natažené epizody podprůměrné. A přitom se na něm podílela původní parta z devítiletého seriálu, včetně stvořitele Chrise Cartera, který to letos mohl kromě produkování a psaní scénáře i režírovat.

Jenže dneska, když televizi zaplavily seriály, v nichž se dá už v paranormálních jevech ztratit, Akta X nemůžou těžit jenom z nostalgie a odvíjet se v zastarale nevzrušivém stylu 90. let.

Carterova režie má jenom málo zajímavých nápadů. Takových jako jsou dvě akční scény, včetně té hned první, podávané nastříhané s další dramatickou událostí dohromady, jednou dokonce s událostí odehrávající se v jiný čas. Závěrečnou akci už sabotuje nedostatek nebezpečí i napětí, když zločinnou skupinu v podstatě zvládnou dva lidi s jednou pistolí. Všechno začíná únosem agentky a záhy se přidají i podivné vraždy, okořeněné jedním hříšníkem s vizemi, aby tu bylo něco paranormálního, na co zavolat Muldera. Ten stále věří, ale už ne v a za FBI. Scullyová je taky mimo úřad, na klinice, kde zachraňuje malého nemocného kluka a odbíhá tak od hlavního příběhu.

Na začátku film ještě slibuje aspoň průměrně slušný detektivní thriller. I proto se o zmíněné skupině zločinců nesluší prozrazovat víc, možná jenom to, že v ní nejsou mimozemšťani. Zato v ní jsou šílení Rusové s českými přisluhovači. Ostatní postavy s nalomeným morálním štítem zase hrajou Britové (i v poameričtělé mluvě Billy Connollyho v roli zmíněného vizionáře je slyšet jeho skotský původ), hrdinní Američané se rekrutují skoro jen z agentů či ex-agentů FBI. Ačkoliv, když se agenti dostanou ke dveřím, které střeží portréty prvního ředitele FBI Edgara Hoovera a současného prezidenta George Bushe, zazní znepokojivý známý hudební motiv… až tenhle politický komentář působí jako scénka ze Simpsonových (kde už agenti taky „hráli“).

Většina filmu ale není podobně aktualizovaná ani podobně podvratně vtipná, i když Mulder svůj smysl pro humor neztratil, stejně jako svůj unavený šarm věčného hledače pravd tam někde venku. Film se naopak bere hodně vážně a rozvíjí povrchní a komplikované debaty o střetu víry a vědy, odpuštění a hříchu nebo věčného dilematu vztahu Mulder a Scullyová, který se tu dostal do docela jiné etapy popírající duch seriálu, ale ani tohle odhalení vám nechci kazit, když jinak tolik střežený film nabízí tak překvapivě málo tajemství. Serióznost jenom zdůrazňuje odbytost scénáře, který nechává partu profíků z FBI přehlédnout klíčové stopy, aby je mohl ve sněhu najít Mulder, a vůbec policejní i doktorskou práci podává s naivní nepravděpodobností, která na konci působí už směšně. -

Potřebnou mrazivou atmosféru nakonec na plátně drží akorát všudypřítomný sníh. Před filmem můžete ještě v duchu Muldera chtít uvěřit, že druhé Akta X můžou nabízet víc než sentimentální návrat ke kdysi oblíbeným postavám a seriálu. Po něm ale už nezbývá než zaujmout pozici skeptické Scullyové.

X Files: I Want to Believe, USA 2008, 104 minut. Režie Chris Carter, hrají David Duchovny, Gillian Anderson, Amanda Peet, Billy Connolly, Xzibit, Adam Godley, Veronika Hadrava, Spencer Maybee. Premiéra 24. 7. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Simpsonovi ve filmu

Simpsonovi ve filmu

31. 07. 2007, autor: admin

Výlet žluté televizní rodinky do filmu působí jako delší, zábavná epizoda z jejich skvělého seriálu. Což je jeho záruka kvality i zrada zároveň.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.