Across the Universe

07. 12. 2007, autor: prochlapa.cz
Originálně psychedelická oslava Beatles v podání imaginativní autorky Fridy připomíná, o čem byla šedesátá léta. Všechno, co potřebujete, abyste se v ní neztratili, je láska.
Across the Universe
New York, 60. léta. Otevřeným oknem do bytu přijde Prudence a když se sexy Sadie zeptá, kdo ta se tu vzala, Jude odpoví: Přišla dovnitř oknem v koupelně (tedy She came in through the bathroom window). Pokud jste v téhle scéně postřehli čtyři odkazy na Beatles, pak na Across the Universe běžte do kina, protože se budete bavit a asi si i zpívat. Film Julie Taymor je totiž celý o Beatles. I když tam nikdo z nich nehraje, všichni ti krásní mladí sympatičtí herci zpívají jenom jejich písničky, jmenují se podle jejich písniček a prožívají to, o čem se zpívá v jejich písničkách.

Takže tu je (Hey) Jude, který za zvuků All My Loving opouští rodný Liverpool pro Ameriku, za zvuků With a Little Help From My Friends se skamarádí s Maxem a pak i s jeho sestrou Lucy. Pak tu je taky sexy Sadie, která má auto a hlas jako Janis Joplin, ale pokouší se uřvat songy Paula McCarneyho (většinou marně), a její vztah k Jo-Jomu, kterého oblíká jako Jimi Hendrixe, protože on podobně skvěle hraje na kytaru. Občas se tu vynořuje taky pořád nešťastně zamilovaná drahá Prudence a na okamžik se ukážou i hvězdy, třeba Bono Vox, Joe Cocker nebo pět Salem Hayek.

Zmateni? I Beatles ale přece od jednoduchých zamilovaných popěvků přešli k psychedelické poezii, podle níž Já jsem on jako ty jsi já a všichni jsme dohromady. Film si z těch třiatřiceti použitých songů nevybral za název Across the Universe jen tak. Taymor svůj muzikál pojala jako volnou jízdu napříč vesmírem – vesmírem odkazů, nálad, citů, barev, zvuků, obrazů, masek a generací. A skončila u díla tak odvážně výstředního, že by ji trumfnul jenom Bazz Luhrman (třeba kdyby natočil znovu Moulin Rouge).

Taymor je totiž režisérka politá originální výtvarnou múzou, jak ukázala v expresivní adaptaci Shakespeara Titus i v malířském životopisu Frida. A některé písně Beatles dokáže inscenovat s tak úchvatnou imaginací, že v nich otevírá nové významy a nabízí nové interpretace. Pak jahody ze Strawberry Fields Forever padají jako bomby na vietnamskou džungli a I Want You zpívá draftující strýček Sam z plakátu. Nový pohled na staré songy se otvírá taky díky několika nezvyklým aranžím, které má na svědomí partner Taymorové Elliot Goldenthal i třeba T-Bone Burnett, po jejich zásahu se z Let It Be stal dojemný gospel a z I Wanna Hold Your Hand něžná balada.

Čím víc neodolatelný Jim Sturgess jako Jude a andělsky cituplná Evan Rachel Wood jako Lucy a s nimi i celá Amerika bojují s traumatem Vietnamu, tím víc se zpívá a míň mluví, ostatně mluvení není ani tolik třeba, protože příběh se skládá ze známých symbolů 60. let – Vietnamu, rasových bouří, protestů a radikalismu a hlavně hodně muziky a lásky. Láska je přece všechno, co potřebuješ, zpívají Beatles a zpívá i Jude na konci a tenhle vzkaz patří i divákům. Když budete tenhle radostný, svěží, nekonvenční kousek mít rádi, pak pochopíte, proč si Taymorová nedokázala odpustit ty čísla s magical mystery tour Bono Voxe nebo s cirkusovou beneficí Eddie Izzarda, i když pro děj nejsou nutná. Když přijmete víru filmu ve své názory a svou nostalgii odmítající dnešní cynismus, možná vám nebude tak vadit, že to celé má přes dvě hodiny a občas víc než jako film působí jako pásmo klipů nebo proud vědomí uvolněného po LSD.

Across the Universe, USA 2007, 131 minut. Režie Julie Taymor, hrají Jim Sturgess, Evan Rachel Wood, Joe Anderson, Dana Fuchs, Martin Luther McCoy, T. V. Carpio, Bono Vox, Joe Cocker, Eddie Izzard, Salma Hayek. Premiéra 29. 11. 2007.

foto: Falcon
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Svět zítřka

Svět zítřka

29. 10. 2004, autor: admin

Romantické dobrodružství o záchraně světa (který někdo chce už zase zničit) v sobě spojuje technologické novátorství s mile staromódním obsahem.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Znovuoživení značky Alpine se povedlo, nyní se sportovní vůz odkazuje k úspěšné závodní historii ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.