5 věcí, které prozradí, že jste křupan

19. 10. 2011, autor: Dalibor Žák
Základy etikety by si měl osvojit každý jedinec, aby nebyl ve společnosti za vulgárního asociálního hulváta. Může se vám to hodit třeba v novém zaměstnání, ve škole či klidně i na návštěvě u přítelkyně.
5 věcí, které prozradí, že jste křupan


Ačkoli bychom mohli některá pravidla etikety označit za dávno zapomenutý přežitek a vybraná společnost se již naučila u méně zkušených jedinců tolerovat velmi drobné přešlapy proti bontonu, vyplatí se osvojit si aspoň základní znalosti společenského chování, kterými dávate najevo, že nejste vulgární prase a hulvát. Může se vám to hodit. Jestli chcete vědět, jak na tom jste, čtěte následující nejhorší projevy křupanství a naučte se jich vyvarovat. Pak se terpve můžete s čistým svědomím označit za společenského jedince.

Neumíte pozdravit
V učebnicích etikety se sice dočtete podrobný návod, jak a koho správně zdravit, ale my se spokojíme prozatím s tím, že nebudeme při pochůzkách koukat do země a člověka, který vypadá na to, že by si pozdrav zasloužil, samozřejmě pozdravíme. Nemusíme rovnou vykřikovat "Pochválen pán Ježíš Kristus!", zastavovat se a líbat dotyčné osobě ruku, vystačíme si se zřetelným a srozumitelným "Dobrý den!", což doplníme navázáním očního kontaktu a mírnou úklonou. Tím dáte ostatním najevo, že vám nejsou putna.

Proč zdravit? Nikdy nevíte, kdy se vám bude dotyčná osoba hodit ku vašemu prospěchu – například na pracovišti nebo ve škole. Pamatujte, že člověk si snáze vzpomene na negativní zkušenost než na tu pozitivní, proto zdravením každého, od vrátného po generálního ředitele či profesora biologie, nic nezkazíte. Spíše naopak. Ukážete, že nejste asociální dobytek, který neumí otevřít ústa. Proto pozdravem nešetříme.

Existují ale i výjimky. Například v prostředcích hromadné dopravy se nevnucujeme a cizí osoby zdravíme jen proto, když od nich něco chceme – třeba se zeptat, kolik je hodin, nebo jak se dostaneme na Náměstí míru.

Nechcete uhnout
Jedním ze základních pilířů slušnosti je schopnost uvolnit a udělat místo. Všímáme si lidí okolo nás a neváháme pustit starší osoby a ženy. Například podržíme dveře, nabídneme pomoc s těžkou krabicí nebo se zeptáme tápajícího, zda někoho nehledá. Osoba zpravidla slušně odmítne, nebo vaši pomoc s radostí přijme, nikdy vás nepošle ke všem čertům. Buran musí být všude první, předbíhá, tlačí se dopředu a do každého strká.

Skáčete do řeči
Totální křupan se pozná také podle toho, že nenechá nikoho domluvit, vykřikuje a skáče do řeči. Je zvykem, že nejprve jedna osoba sdělí svůj názor a poté nás krátkou pauzou vyzve k tomu, abychom pokračovali my. Vychovaný člověk se nehádá a nepokřikuje na ostatní jako na lesy. Nepříjemní uřvanci, kteří musí mít jako jediní slovo, jsou jednou z nejnižších forem života, tak dokažte, že k nim nepatříte.

Nejdůležitější je tento bonton zachovávat při jednání s výše postavenými a tzv. "společensky důležitějšími" lidmi. Například při pracovním pohovoru budete mluvit jen tehdy, když jste tázán a nikdy nepřerušujete hovořícího, ani když říká něco, s čím nesouhlasíte. Nechte ho domluvit a teprve poté sdělte svůj názor.

Co otravného ještě dělá křupan? Pokračujte ve čtení a dozvíte se to.

VYBÍRÁME
Jak se nechovat na veřejnosti

Jak se nechovat na veřejnosti

07. 03. 2009, autor: Jarda Sauer

Jsme chlapi, takže jsme důstojní a ušlechtilí. Co ale dělat, pokud si chceme svou pověst zkazit?

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
20. 10. 2011, Uživatel: jana kozova
Reagovat

Takových článku víc.


img
21. 10. 2011, Uživatel: Honza
Reagovat

důležitějšími" lidmy dokáže napsat jen opravdový křupan do článku pro veřejnost! Zopakujte si obecnou a najděte si obživu adekvátní vašemu vzdělání, "autore" !


img
12. 11. 2011, Uživatel: Jan Kozák
Reagovat

Tak tento článek mě hodně dostal. Díky autorovi za vtipný a zároveň naučný článek. A dovolte, abych reagoval na uživatele Honzu, který bude jistě velký ČŮR*K, protože kritizovat za takovou blbost oproti kvalitě článku je prostě znak degenerovanosti psychiky tohoto člověka...


img
16. 11. 2011, Uživatel: Jenik
Reagovat

Čekal bych také, že článek bude bez chyb, ale mně stačí, že se to dá přečíst, nebudu kvůli tomu buzerovat ostatní... ,,Doma si také žerte třeba z kastrólu jako vlčák'' - jo tak to praktikuju doma taky - člověk ušetří čas, mycí prostředek a teplou vodu, a to se vyplatí! :-) Nejsem zrovna cimprlich, ale když v restauračce vidím, jak někdo furt mluví s plnou hubou, prská, posmrkuje, mlaská a talíř nakonec i vylíže, tak jsem rád, že mně rodiče aspoň trochu vychovali a nedělám takové věci.


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.