5 rad, jak se vyhnout osobnímu bankrotu

14. 03. 2012, autor: Dalibor Žák
Krize pro vás neexistuje, dokud se do ní nedostanete. Nestaňte se "malým chodícím Řeckem" a naučte se hospodařit s financemi, ať neskončíte na ulici.
5 rad, jak se vyhnout osobnímu bankrotu

Nemusíte být profesor ekonomie, abyste si uměli spočítat, jak vyjít s penězi. Přinášíme pět základních rad, jak se vyhnout osobnímu bankrotu - tedy neschopnosti dostát svým závazkům.

1) Nepůjčujte si na nesmysly

Naprosto základní poučkou je nepůjčovat si, nebo aspoň ne na zbytečnosti. Jen ten největší hlupák si půjčí na dovolenou, domácí kino nebo vánoční dárky. Uvědomte si, že každá půjčka něco stojí a když si půjčíte teď, budete muset za rok vrátit nejen to samé, ale ještě plus úrok, který půjčenou částku zvýší i o desítky procent.

Samozřejmě nikdy nevíte, co se stane, proto se neuvrtávejte do zbytečných dluhů. Když už si půjčíte, snažte se nastavit splátky tak, ať je máte co nejdřív z krku.

5 rad, jak předejít osobnímu bankrotu

2) Dávejte si peníze bokem

Naučte se šetřit, ale chytře. Spořte si na důchod, vytvořte si tzv. železnou rezervu pro případ nenadálých výdajů a investujte do vzdělání vlastních dětí. Nebojte se také chránit svoje zdraví, takže jestli si to můžete dovolit, pojistěte sami sebe. I relativně malá částka, kterou si dáte každý měsíc stranou, udělá za několik desítek let příjemnou sumičku. Máte tak zaručeno, že si na stará kolena zachováte slušný životní standard.

3) Omezte zbytečné výdaje

Spočítejte si, kolik vás měsíčně stojí zábava a chození do hospody. To jsou svým způsobem zbytečné výdaje, které je potřeba omezit, pokud jste na tom špatně s financemi. Najděte si levnější způsob, jak uspokojit své potřeby. Holt se nedá žít pořád jako král.

5 rad, jak předejít osobnímu bankrotu

Hodně peněz spotřebuje i jídlo, proto se naučte vařit ve velkém na několik dní dopředu. Jde přežít i tři dny za stovku - víme to! Začněte šetřit s energiemi a vodou a pokud nemusíte jezdit nikam autem, nejezděte. A co telefon? Potřebujete skutečně každý měsíc provolat a proesemeskovat tisícovku?

4) Mějte otevřená zadní vrátka

Počítejte s nejhorším a vždycky mějte v záloze "únikový plán". Neustále zkoumejte pracovní trh a buďte v obraze, kdyby bylo potřeba najít si novou práci. Obraťte se na rodinu a přátele, abyste věděli, kdo vám může v případě potřeby pomoci.

Přesto se nespoléhejte jen na pomoc shůry a především se snažte postarat sami o sebe. Natáhnou žebráckou ruku umí každý...

5 rad, jak předejít osobnímu bankrotu

5) Porozumějte funkci peněz

Je pro vás pochopení funkce peněz komplikované? Nechte si poradit, ale pozor na poradce, který vám vnutí tuny zbytečných finančních produktů, jen aby z toho měl provizi. Najděte takového, který rozumí vašim potřebám a pochopí, o co vám jde. Nejlepší bude, když se naučíte orientovat ve finačním trhu aspoň částečně sami, pak nesednete podvodníkům na lep.

Sami si sestavte jednoduchou tabulku a na jednu stranu dejte své příjmy a na druhou výdaje. Nastavte si vyrovnaný rozpočet, kdy přebytečné finance uložíte pro případ, že vás postihnou nucené vysoké výdaje. Své příjmy počítejte co možná nejvíce pesimisticky, u výdajů se nebojte přihodit něco navíc. Jen tak si vytvoříte skutečnou představu o obratu na vašem účtu.

VYBÍRÁME
Práce snů, co jsou ve skutečnosti pěkný opruz

Práce snů, co jsou ve skutečnosti pěkný opruz

02. 05. 2011, autor: Matěj Kučera

Kdo někdy nesnil o tom, že bude kosmonaut, slavný herec nebo automobilový závodník? Ale co když se vůbec nejedná o povolání snů? Co když je to ještě horší než práce, kterou děláte zrovna vy?

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
22. 12. 2013, Uživatel: istan
Reagovat

S tema dovolenyma nesouhlasim. Sice jednou jsem si puicil na "smysl", kamus s jeho buchtou mi rozbili pracku, idioti, pak ten mi to platil, po druhy ale jsem si pujcil na dovolenou. Chtel jsem do Australie. Ted tam muzu jet bez pomoci, před 2lety to jsem nemoh. Ten oz od door financial taky byl prekvapen ale peníze dal. Zalezi na jakou dovolenou chystate. Obcas j e lepsi jednou nez nikdy


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Kia odhalila první skicu svého nového crossoveru řady Ceed.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.