5 největších teroristických útoků v historii

11. 09. 2012, autor: Dalibor Žák
Pokud vynecháme regulérní války, historie moc velkých teroristických útoků nepamatuje. Až ne jeden, jehož výročí dnes "slavíme".
5 největších teroristických útoků v historii

Označit někoho za teroristu je těžké, protože kdo je pro jednoho terorista, může být pro druhého bojovník za svobodu... Podívejme se na pět největších teroristických útoků, které se v nedávné historii udály, a seřaďme si je podle počtu lidských obětí.

5. Air India - let 182: 23. června 1985 - 329 obětí

Boeing 747 společnosti Air India mířil nad Atlantikem z Montrealu přes Londýn do Dilí. Nikdy ale nedoletěl ani do první mezizastávky. Brzy ráno 23. 6. zmizel z obrazovky radarů a ještě ten den začalo moře vydávat trosky letadla a kusy lidských těl. Na palubě zahynulo všech 329 lidí.

Vyšetřování nehody komplikovala celková destrukce letounu a hloubka, kam se trosky potopily. Nakonec náročné vyšetřování odhalilo, že se jednalo o teroristický útok bombou s časovačem. Terorista ale nikdy na palubu nenastoupil, pouze si nechal odeslat zavazadlo. Od této nehody platí povinnost, že letoun nesmí odstartovat se zavazadlem bez pasažéra.

Pro angličtináře doporučujeme dokument o této události ze seriálu Air Crash Investigation:

4. Beslanský školní masakr: 1. - 3. září 2004 - minimálně 342 obětí

Ozbrojenci hlásící se k čečenským separatistům provedli útok na školu v Beslanu, kde bylo 1. září mnohem více lidí než obvykle. Zajali jako rukojmí několik stovek osob, především dětí, a vyhrožovali, že celou budovu vyhodí do vzduchu, pokud vláda nepřistoupí na jejich podmínky.

Kritická situace, kdy Rusko tajilo žádosti teroristů - uznání samostatného Čečenska organizací OSN, vyvrcholila 3. září. Armádní jednotky podnikly útok na školní budovu.

Beslan

Došlo k výbuchu bomb v tělocvičně, kde teroristé drželi rukojmí, zde celkem zahynulo asi 160 lidí. Dalších přibližně 100 lidí padlo za oběť palbě ruských vládních složek (teroristé použili civilisty jako živé štíty), další zahynuli vyčerpáním, či byli popraveni.

Oficiální údaje hovoří o 330 obětech mezi civilisty, dvojici zdravotníků, dále padlo deset ruských vojáků a 31 teroristů. Většinu z nich zastřelili vládní jednotky nebo se sami odpálili, jeden byl chycen při útěku a zlynčován k smrti davem lidí.

3. Zapálení Kina Rex v Abadanu, Írán - 19. srpna 1978 - 438 obětí

Událost, která částečně podnítila islámskou revoluci v Íránu. Právě kvůli změně režimu není dodnes přesně známo, kdo stojí za zapálením budovy, kde uhořelo nebo se udusilo přes 400 lidí. Existuje několik oficiálních verzí vždy podle toho, kdo je zrovna u moci. Jedna verze má za to, že požár založili militantní muslimové, jiná hovoří o nešťastné náhodě, kdy požár vznikl neúmyslně.

Cinema Rex

2. Bombové útoky v Iráku, 14. srpna 2007 - 796 obětí

Ve Jezídijských městech Jazeera a Qahtaniya došlo 14. srpna v osm hodin ráno ke čtyřem připraveným sebevražedným bombovým útokům. Teroristé použili tři osobní vozy a jednu cisternu, vše naložené výbušninou. Podle výpočtů bylo odpáleno více než 2000 kg silné výbušniny.

teroristický útok

Vedle necelých osmi set obětí bylo asi dva tisíce zraněných nejen v důsledku výbuchu, ale následně kvůli panice a tlačenici. Jedná se o největší bombový útok v historii podle počtu obětí.

1. Koordinované útoky 11. září 2001 na New York a Washington - 2977 obětí

Událost, která patrně změnila světový pořádek a dějiny lidstva, dnes "slaví" jedenácté výročí. Koordinovaný teroristický útok (aspoň tedy podle oficiální verze...) tehdy vedl k nárazu dvou unesených dopravních letadel do budov Světového obchodního centra, jedno letadlo narazilo do budovy Pentagonu a čtvrté se zřítilo do polí v Pensylvánii. Podle nepotvrzených zpráv byl cílem útoku Bílý dům - sídlo prezidenta USA.

WTC

Celkový počet obětí se vyšplhal na 2977, ve statistikách není 19 teroristů. Většina jsou civilisté, ale ten den zahynulo asi pět set hasičů, policistů, zdravotníků a vojáků, kteří pomáhali zraněným v okolí WTC a Pentagonu.

Zvláštní kapitolu v útocích hraje právě let 93 United Airlines, který svého cíle nedosáhl. Po té, co se teoristé zmocnili letadla, zřejmě došlo na palubě letadla k boji o jeho kontrolu mezi teroristy a pasažéry. Pravděpodobně v důsledku boje o řízení jeden z teroristů nasměroval letadlo k zemi a už se nepodařilo získat zpět kontrolu nad strojem.

VYBÍRÁME
Liga blbců: Teroristi

Liga blbců: Teroristi

13. 02. 2011, autor: Matěj Kučera

Terorismus představuje jeden z nejzávažnějších a nejobtížněji řešitelných problémů moderního světa. Lidskou přirozeností nicméně je dělat si z těžkých věcí srandu, a tak se posměchu nevyhnuli ani radikální extrémisté.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.