5 důvodů, proč nám o konci světa nedá nikdo vědět

07. 12. 2011, autor: Dalibor Žák
Věříte, že by nám vláda a astronomové řekli, že se blíží smrtelné nebezpeční z vesmíru a varovali nás dopředu? Jste na omylu. Tady máte důvody, proč se nic nedozvíme.
5 důvodů, proč nám o konci světa nedá nikdo vědět

Už jsme o konci světa viděli spoustu filmů a četli mnoho knížek. O nebezpečí srážky s velkým asteroidem se ví a v minulosti planety Země se několik takových srážek už odehrálo. Není sice jasně dokázáno, že zrovna náraz meteoritu o průměru přibližně 10 km způsobil vyhynutí dinosaurů, ale dost možné to je. Stejně tak by mohl dopadnout i člověk, který se neumí přizpůsobit tak dobře jako třeba hmyz nebo některé druhy hlodavců.

Jakkoli moderní technika dovoluje včas odhalit blížící se nebezpečí, již jsme se párkrát přesvědčili, že nám nikdo nic neřekne, dokud se skutečně něco nastane? Proč tedy? Zde jsou ty důvody:

Všeobecná panika
Co se asi tak může stát, když vám v televizi řeknou, že se blíží meteorit a že nás skoro všechny zabije. Lidé zpanikaří a začnou se ihned starat o svůj vlastní krk. Davová psychóza způsobí, že se nejprve zhroutí komunikační sítě. Stejně by je vláda pro jistotu vypla a armáda by obsadila televizi a rozhlas. Vypnuli by také internet a rušili neoficiální radiové vysílání.

5 důvodů, proč se nedozvíme dopředu, že se blíží konec světa

Rabování a drancování
V reakci na zprávu o blížícím se konci světa si začnou lidé vytvářet zásoby, které nemají. Nikdo nemá doma stodolu plnou brambor, rýže, mouky a masa. Lidé vezmou obchody útokem a je jedno, že bude zavřeno, začne se rabovat a drancovat. Je zvláštní, že místo elektroniky budou lidé chtít především jídlo a hned potom zbraně a materiál nutný k přežití. Na koho se nedostane, ten se bude snažit silou získat zdroje od někoho jiného. Prostě se začneme chovat jako krvelačná zvířata.

Zhroucení ekonomiky
Dojde k brutálnímu nárůstu poptávky po jídle a surovinách. Spekulace na toto téma se různí, ale ve Spojených státech by prý musela armáda obsadit a bránit zásoby paliva a benzín by se vydával na příděl, nebo spíše vůbec ne. Trh by přestal fungovat a na černém neoficiálním trhu by ceny paliva, dřeva, stavebního materiálu a především vody a jídla dosáhly extrémních výšin. Litr benzínu za tisíc korun? Chleba za pětistovku? To je jen náš odhad.

5 důvodů, proč se nedozvíme dopředu, že se blíží konec světa

Strach o vlastní krk
Vláda nám především nic neřekne proto, že má strach o vlastní krk. Dojde k vojenskému převratu nějakého šíleného generála? Vzbouří se lid a půjde je zašlapat? I to je jeden z důvodů, proč se nic včas nedozvíme.

Nic s tím neuděláme
Stejně totiž neexistuje v současné době způsob, jak obří asteroid odvrátit. Zapomeňte na uslintané americké biáky, desetikilometrový kus skály a ledu nezastavíte ani stovkou jaderných zbraní, které na povrchu meteoritu udělají spíše takové malé pšouknutí. Nezbyde nám, neš čekat, kam to dopadne. Předpokládá se, že při dopadu na souš dojde k okamžité destrukci v okolí dvou až pěti tisíc kilometrů od místa dopadu. Bude následovat brutální globální zemětřesení a do atmosféry bude vymrštěn ohromný oblak rozžhavené horniny. I člověk schovaný na druhé straně zeměkoule bude zasažen do několika hodin.

Smiřme se proto s tím, že to možná jednou přijde a udělá z ničehož nic Prásk! Nikdo nám opravdu nic neřekne dopředu, protože to hlavně nemá cenu.

VYBÍRÁME
Největší jaderné katastrofy historie

Největší jaderné katastrofy historie

18. 03. 2011, autor: Matěj Kučera

Světem právě otřásá havárie jaderné elektrárny Fukušima, a tak jsme se rozhodli přinést vám přehled katastrof spojených s rozbíjením jádra atomu. V dnešním prvním díle se podíváme na nehody elektráren z Japonska, USA a Velké Británie.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
09. 12. 2011, Uživatel: mara
Reagovat

Asi vám nic neříká gravitační traktor a podobné že?:)


img
10. 12. 2011, Uživatel: Michal
Reagovat

Ne neříká, prosím vysvětlit.


img
11. 12. 2011, Uživatel: Petr
Reagovat

Tady je to vysvětlený. http://www.osel.cz/index.php?clanek=1555 Zajímavý.


img
13. 12. 2011, Uživatel: Jakub
Reagovat

Ahaha spis bych se spolehal na strejdu Willise, nez na ten zetor. V clanku pisou, ze na 200m asteroidu je treba lod tezka 20 tun. Tady se ale bavi o 10km kaminku. To by musela byt, jak se rika u nas na vsi, kurva velka lod. Mozna strejda Norris by ho mohl rozbit svym kopem z otocky.


img
16. 12. 2011, Uživatel: Radek
Reagovat

Přemrštěné ceny? K čemu by mi bylo 500 za prodaný chleba , když by se zhroutil ekonomický systém? Byl by výměnný systém , nejdřív by se vše rozkradlo a pak by se měnilo .... bochník chleba za kus masa ... kilo brambor za kulku v hlavě. Určitě ne ale za peníze , maximálně za platinu, zlato a stříbro , kde je aspoň reálná šance v zachování hodnoty i po pádu ekonomického systému a přežití aspoň nějaké populace. Fakt si nedokážu představit situaci , ve které nám dýchá za krk meteorit na vymření půlky populace s následky na několik 10tiletí v době ledové a já si mastím triko , že jsem prodal chleba za 500 korun.


img
01. 07. 2012, Uživatel: Jarda
Reagovat

Správná reakce. Snad budeme mít mít štěstí a nedožijeme se toho. :)


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Po dlouhé cestě autovlakem a rozbitých rumunských cestách konečně vyrážíme na pořádně svižnou jíz...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.