30 dní dlouhá noc

06. 11. 2007, autor: prochlapa.cz
Kam nechodí slunce, tam chodí upíři. Aljašská zima bude letos obzvlášt mrazivá, zima ale může být u nechtěně směšné historky, která si hraje na strašení, i v kině
30 dní dlouhá noc
Na dalekém aljašském severu je jedno městečko jménem Barrow, které vždycky na zimu sluníčko na celý měsíc opustí. Což je signál pro řadu místních, aby si taky vzali dovolenou v teplejších krajinách. Pro upíry to je naopak signál, aby na zbylém obyvatelstvu ukázali, jak vypadá upíří apokalypsa. Protože co je pro upíra lepší prostředí než to, kde celých 30 dní nehrozí spálení od slunce, že? Osadníci sice na moc upírských filmů asi nekoukali, protože se hned nezačnou shánět po svěcených stříbrných kulkách ani se neobalí do česneku a chvíli se nechají nevěřícně požírat. Ale naštěstí tu mají za šerifa Joshe Hartnetta.

Komiks 30 dní dlouhá noc Steve Nilese a Bena Templesmithe je veleben za nový vizuální styl, strohý a úderný. Jeho filmová adaptace ale může v ozubeném kolečku vyvražďovacích hororů lehko zapadnout do standardního průměru. Děj je prostinký jako vždy – stručné představení nic netušících postav, které zatím řeší své malicherné problémy, jako třeba rozpad manželství, pak první náznaky blížícího se teroru v podobě rozsápaných psů, divného cizince s divnými monology a první mrtvoly. A jakmile Danny Huston řevem odstartuje útok, ubozí lidé se můžou jenom schovávat, měnit stanoviště, snažit se nezbláznit a dočkat se prvních slunečních paprsků a posil (protože v noci do Barrow evidentně nic a nikdo nejezdí). A mezitím ještě zjistit, jak přesně se dá nepřirozené monstrum zabít.

Zabít se dá tak, že důkladně oddělíte jeho znetvořenou hlavu od jeho znetvořeného těla, nejlíp sekerou, což nám Josh detailně předvede. Takže tu nechybí ani další čekaná ingredience, brutální záběry se spoustou krve a končetin. Ty s koncem filmu přecházejí až do absurdních rozměrů (kdo by věřil, jak účinnou vražednou zbraní se může stát vlastní paže). Protože co tomuhle hororu naopak chybí podstatně, je atmosféra strachu.

Vina kromě klišovitého scénáře padá hlavně na zlosyny, tedy upíry, kteří vypadají jako podivné nabělené příšerky polozvířecího typu a ještě se dorozumívají směšnými skřeky a teatrálními gesty. Jak by mohl jeden z producentů Sam Raimi (před Spidermanem otec Smrtelného zla) vědět, takové porce krve a umělých zubů se dají trávit jenom s pořádnou přílohou napětí, nebo černého humoru. V 30 dnech brzo docházejí zásoby obojího. David Slade sice přidává něco z klaustrofobní atmosféry své prvotiny V pasti, ale pak hlavně přidává na krvi, násilí a titulků „o několik dní později“, aniž by se tenhle jednostranný chod snažil podávat na různé způsoby.

Béčkovost téhle podívané naznačuje už obsazení, v němž bandě neznámých herců (s výjimkou zaběleného ale stále poznatelného Hustona a možná ještě Bena Fostera v obligátně úchylné roli) dominuje charisma Joshe Harnetta. Jeho správňácký šerif má i po měsíci stresu sílu na demonstraci zřetelného poselství, které se sem hodí stejně jako upíři na pláž, o tom, že rodina by měla být vždycky na prvním místě, i když rodina jako v jeho případě čítá čerstvě sežranou babičku, mladšího bratra a skoro-exmanželku. Jinak je 30 dní noci docela slušně natočené i zahrané. Všechny jeho dílčí klady jsou ale jen slabé paprsky v chladu, v němž nás nechávají směšní upíři a jejich otřepaná zabíjačka.

30 Days of Night, Nový Zéland/USA 2007, 116 minut. Režie David Slade, hrají Josh Hartnett, Melissa George, Danny Huston, Ben Foster, Mark Rendall, Mark Boone Junior. Premiéra 1. 11. 2007.
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
V pasti

V pasti

24. 11. 2006, autor: admin

Co se stane, když se malá červená Karkulka naštve a začne slizkému vlkovi párat břicho za všechny snědené holčičky? Nastanou klaustrofobické psychohrátky.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Už od prvních minut soboty si dejte na D1 pozor na nové radary. Spuštěny budou v modernizovaném ú...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.