3:10 Vlak do Yumy

03. 03. 2008, autor: prochlapa.cz
Neodolatelný zabiják Russell Crowe a ušlápnutý slušňák Christian Bale rozehrávají příběh o otázkách morálky a úspěchu v nejednoznačném westernu, který nabízí mnohem víc než zábavně napínavou historku.
3:10 Vlak do Yumy
Banda pistolníků přepadne dostavník, jejich šéf se pak nechá chytit a parta chlapů ho musí dovést do jiného města a posadit na vězeňský vlak do Yumy. Příběh filmu je tak prostý, že ho nepříliš povedený trailer dokáže prozradit skoro celý, kromě výčtu postav, které během něj přijdou o život (a to asi jenom proto, aby se upoutávka mohla promítat i dětem). Ale jak nedávno dokázali Coenové, jednoduchý příběh zdaleka neznamená jednoduchý film. Yuma je taky western, oproti Tahle země není pro starý dokonce klasický, který už jsme chvíli neviděli, když k nám filozofující Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem nakonec nedorazilo.

Dobře, režisér James Mangold není tak zdatný jako jakýkoliv Coen. Víc citu než pro svébytnou uměleckou filmovost má pro vedení herců. Ostatně pod jeho vedením získaly Oscara Angelina Jolie i Reese Witherspoon. Ale Yuma je především příběhem dvou postav a díky tomu i výrazně hereckým filmem. Mangold ji chtěl režírovat prý ještě dřív než Narušení nebo Walk the Line, od té doby, co příběh poprvé viděl v televizi. Western podle drsné povídky z časopisu od Elmore Leonarda totiž natočili už v roce 1957, jako variaci na námět osamělosti morálky neustrašené pohodlným konformismem, napínavě odměřovaný časovým limitem jako v klasice V pravé poledne. V tomto případě ovšem nová, méně černobílá (v obou smyslech) verze Vlak do Yumy skvěle promazala.

Podobně jako v jiném filmu s Russellem Crowem, Americkém gangsterovi, i tady stojí dva hlavní hrdinové na opačných stranách – morálky, zákona, úspěchu i sebevědomí. Zadlužený rančer s pochroumanou nohou Dan Evans (Christian Bale) bojuje o přežití na malé farmě, kterou mu hned v první scéně poničí bezohlední podnikatelé bažící po jeho pozemku. Proslulý psanec Ben Wade (Russell Crowe) s nenuceným šarmem přepadá dostavníky, svádí ženy a uniká z vězení. Wade se pravidla zkaženého okolního světa naučil dokonale ovládat, stejně jako lidi, a následuje ho loajální parta zabijáků, která je pro něj ochotná udělat cokoliv. Evans si zarytě stojí na svých principech a každý, včetně vlastní manželky a syna, si o něm myslí, že je nezajímavý slaboch.

Yuma může být sice natočená klasicky, bez efektní naturalistické syrovosti, zato s malebnými záběry na západy slunce v otevřené krajině, ale její hrdinové žádné staromódní archetypy nejsou. Crowe, který vždycky uměl dobře míchat sex-appeal s náznaky nevyzpytatelné brutality, svému desperátovi propůjčil až nestydatou dávku sofistikovaného charismatu, ale ve vraždící bestii se dokáže změnit doslova mrknutím oka. Evans taky nevypadá zrovna jako nějaký šerif Johna Waynea. Na cestu na vlak do Yumy se vydává proto, že mu za to dobře zaplatí. A zůstává, protože už je unavený z toho, jak ve všem prohrává a jak otázky dobra, zla a zákonů už pro nikoho nic neznamenají. Když na tyhle zajímavé role ještě najmete tak schopné herce jako jsou Russell Crowe a Christian Bale, pak jízda s nimi kamkoliv zaručuje, že bude bavit, napínat a přitahovat.

Ti dva předvádějí svůj nejlepší herecký styl, který postavám dodává až do konce integritu. Právě pozoruhodný vztah mezi nimi, vytvořený ze směsi obdivu i opovržení, tvoří jádro příběhu, v němž není nic a nikdo odhadnutelně jednoznačné, i když vůdce pistolnické bandy nosí pověstný černý klobouk. Každý tu totiž funguje podle svých vlastních názorů na to, co je správné. Role Petera Fondy odkazuje ke společnosti, která své zákony pokrytecky vztahuje jenom na někoho, když jeho detektiv od pinkertonů zatracuje Wadea za skutky, které sám páchal ještě v horší verzi na indiánech. Neustálé nebezpečí a přesilu amorálního násilí symbolizuje nejpalčivěji Wadeova banda vedená maniakálním zabijákem Charlie Princem, jehož Ben Foster hraje jako fanatika naprosto oddaného Wadeovi s nepřehlédnutelnou silou, i když už by tenhle herec mohl zkusit něco jiného než role podivných výhružných psychopatů.

Při pečlivém pozorování všech charakterů není nelogická ani přestřelka u vlaku do Yumy, i když v ní zmrzačený Evans trochu moc dobře běhá. V efektním akčním závěru s poněkud velkým počtem mrtvol film svou klíčovou otázku morálky i dokonale vyřeší, pokud přijmete proměnu postav, k níž došly během cesty na nádraží, kterou Mangold občas podporuje příliš očividnými historkami z minulosti. Ten čas Bena vyzkouší, jestli v sobě ještě má soucit a pochopení, a Dana, jestli v sobě má sílu a odvahu stát si za svým. Film, v němž má padouch dovoleno být tak neodolatelný, nemůže končit zrovna s ujišťující optimistickou nadějí, pokud nechce znít falešně. V souboji postojů Wadea a Evanse jde proto nejvíc o Danova 14letého syna (slibný Logan Lerman), který se k partě přidá hlavně z obdivu k Wadeově legendě, ale nakonec dostane šanci poznat líp svého otce. A protože Bale v roli slabocha s prostřelenou nohou, netypické pro hvězdu Batmana, s až fyzicky pevnou a vážnou vírou a naprostým odhodláním drží krok s Crowem, tak i jeho tichá postava drží krok s rozmáchlým sebevědomým stylem Wadea. Každý z nich mladému Willovi nabízí vlastní cestu a právě rozhodnutí, jakou a proč si Will vybere, dělá z filmu jeden z nejlepších westernů nejen poslední doby.

3:10 to Yuma, USA 2007, 117 minut. Režie James Mangold, hrají Russell Crowe, Christian Bale, Logan Lerman, Ben Foster, Peter Fonda, Dallas Roberts, Alan Tudyk, Gretchen Mol. Premiéra 6. 3. 2008.

foto: Intersonic
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Elizabethtown

Elizabethtown

02. 01. 2006, autor: admin

Po svátcích běžný divák nejspíš netouží po bůhvíjak náročné podívané. Ale romantická komedie Elizabethtown podlézá laťku ještě daleko níž, než by bývalo stačilo.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.