12

12. 09. 2008, autor: prochlapa.cz
„Poseděli, popili a nic se nezměnilo!“ Nikita Michalkov intenzivně kritizuje Rusko a Rusa, který dokáže hodiny kecat o morálce, ale pořád nechá ze své země dělat divoký východ.
12
Před deseti lety, když Nikita Michalkov natočil Lazebníka sibiřského, se v Rusku mluvilo o tom, že herec a jeden z nejlepších ruských režisérů svůj film pojal jako předvolební kampaň propagující sebe na post prezidenta. Tím se nakonec Michalkov nestal, ani na něj nekandidoval a nekandiduje. Kdyby ano, pak by za svůj nový film musel určitě poslouchat podobnou kritiku, protože po roli moudrého cara si i ve 12 rezervoval ten nejdůstojnější part pro sebe, jediné postavy, která nemusí dlouze tlachat o morálce, aby dokázala, že nějakou má.

Oproti velkolepému Lazebníku Michalkovova novinka, na níž jsme čekali devět let, netrpí hollywoodskými manýry, přesto, že vychází z amerického filmu. Dvanáct rozhněvaných mužů od Sidney Lumeta ovšem patří mezi nejlepší dramata vůbec (a v Česku ho máme o to radši, že to je film, v němž se v USA nejvíc prosadil George Voskovec). Michalkov si zápletku z původně televizní hry z 50. let jenom půjčil, aby se mohl vyjádřit ke stavu současné ruské společnosti. Americké porotce nahradil dvanáctkou rozhněvaných Rusů, osud, o němž rozhodují, místo mladého hispánce patří klukovi z Čečenska. Kromě linky o rokování poroty složené z tuctu různých typů o výsledku případu vraždy má s předlohou ruská verze společné ještě silné morální vyznění, dramatickou atmosféru a skvělé herce.

Tělocvična jednoho nevzhledného gymnázia, kam své hrdiny Michalkov umístil, nabízí řadu pomůcek, aby se divák v jedné místnosti nenudil. Navíc její familiární obyčejnost a vzhled, absurdní potrubí, které tu vede omylem a už deset let provizorně, hrajou další roli ve vyprávění, jež podtrhuje cokoliv. Včetně trochu moc digitálního ptáčka, který vlétl dovnitř jako další symbol nevinnosti, kterou vypouštíme do světa bez ochrany. Michalkov kromě obecné kritiky limitů proklamace hodnot a humanity, které končí tam, kde začínají zasahovat do osobní bezpečnosti nebo pohodlnosti, se konkrétně zaměřuje na kritiku své země a spoluobčanů. V čechovovské tradici monologů nehrdinných postav, jejich historek odhalujících názory, předsudky, traumata, se předvádí mozaika skládající dost trudný obraz dnešního Ruska, v němž je už i dodržování zákonů sobeckým alibismem.

Michalkov jistě napsal a natočil jeden z nejpodstatnějších ruských filmů. Ruský je i svým stylem. Jakkoliv režisér kritizuje odevzdaně tesknící „širokou ruskou duši“, i Michalkov sám docela trpí ruským megalomanstvím. Někdy své názory podává tak intenzivně, až z filmu křičí, tlačí na působivost některých symbolů a scén a do původně komorního dramatu naplněného napětím mezi porotci vnáší i brutální scény z Čečenské války, v níž obviněný vyrůstal (v jedné z nich nese pes lidskou ruku). I jeho herci, domácí výkvět, ztvárňují své role s nezvyklou expresivitou. Ta se vyplácí hlavně v některých vrcholných scénách, například praktické rekonstrukce svědeckých výpovědí, kdy odpůrce neviny povzbuzuje porotce v roli svědka, aby vyhrál jeho argument. Každý z jedenácti herců (a postav) dostane prostor ke svému sólíčku, ke své ukázce typu Rusa, bývalého komunisty, současného oportunisty, bohatého producenta, rasistického taxikáře, kavkazského chirurga, židovského komika... Sám režisér se jako herec drží zpátky až do závěru, kdy přednese svou strhující řeč a dovrší mrazivou fresku nelítostným obvinění lhostejnosti a ruské verze práva a pořádku. Mimochodem důležitost i umělecké kvality už ocenila třeba americká akademie (nominace na Oscara), porota benátského festivalu (nominace na Zlatého lva) i obecenstvo na festivalu v Karlových Varech (Divácká cena).

12, Rusko 2007, 159 minut. Režie Nikita Michalkov, hrají Sergej Makovetskij, Sergej Garmaš, Alexej Petrenko, Jurij Stojanov, Sergej Gazarov, Nikita Michalkov, Michail Jefremov, Valentin Gaft, Alexej Gorbunov, Sergej Artsjibašev, Viktor Verzhbitskij, Roman Madijanov, Apti Magamajev. Premiéra 4. 9. 2008.

foto: HCE
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Důkaz

Důkaz

07. 01. 2006, autor: admin

Oscaroví herci, předloha oceněná Pulitzerovou cenou, nominace na další trofeje... Drama o dceři geniálního i šíleného matematika hledající v životě jistotu velká očekávání ještě překonává.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Dvaapadesátý ročník legendárního závodu Zbraslav – Jíloviště, který se v současnosti koná jako jí...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.