10 důvodů, proč to kapela Kryštof dělá dobře

01. 09. 2014, autor: Daniel Javorský
Oblíbenost hudebních kapel se u každého může lišit hudebními preferencemi. Dnes se ale podíváme na to, proč je dobré být na kapelu Kryštof pyšný.
10 důvodů, proč to kapela Kryštof dělá dobře

Richard Krajčo a jeho band je mnohdy terčem „plivalů“. Ostatně to je česká nátura. Jakmile je něco dostatečně známé k diskuzi a já to nepodporuji, zákonitě se to hodí pouze k plivání a opovrhnutí. A právě Kryštof se stal kontroverzní skupinou díky tomuto prapodivnému českému „Já to neposlouchám (můžete dosadit i nevolím, nekupuji nebo nejím), takže to je s...ka a ten kdo to poslouchá (volí, kupuje, jí...) je s...kař“.

Vcelku nedávno jsme ale byli na jednom z Kryštof Kempů. Právě tato festivalová série udělá kapele tečku za dvouletým absolutně úspěšným kovbojováním českého éteru, ve kterém se z relativně depresivní a hloubavé kapely stal posel radosti a pozitivity. A my se právě díky návštěvě Kryštof Kempu podíváme, proč je v současnosti pro někoho Kryštof tou nejlepší českou kapelou.

 

Perfektní organizátoři

Když před mnoha měsíci řekli, že chtějí udělat jimi organizovaný festival o jedné kapele, mnoho lidí se jim smálo. Takové pokusy tu už byly. Tento však vyšel absolutně nejlépe. Členům kapely festival skutečně nezačal až v 18:00, kdy měli vylézt na pódium. Noc před festivalem hráli u táborového ohně až do 3 do rána, načež celý festivalový den byli s fanoušky. Každý z členů kapely měl svůj stánek, kde ukazoval svoje umění. Vařilo se, pilo se, učilo se na kytaru. Členové kapely ukazovali své fotografie a hráli s návštěvníky závodní hry. Vše na festivalu bylo dovedeno k dokonalosti bez žádných momentů pochybností.

Pódium na Konopišti

Čeští revolucionáři

Kryštof tu za posledních pár let ukazuje, jak se má dělat muzika tak, aniž byste museli v každém druhém rozhovoru plakat nad tím, že čeští posluchači rádi ilegálně stahují hudbu. Jako jedné z mála kapel v Česku došlo to, že nejvíc nabíjí jejich konta upřímný zájem o fanoušky. O to, poskytnout jim něco jiného, než po tisící vystřihnout to samé. Snaží se vyvíje, zlepšovat. Kryštofové se nebáli zásadně omezit svojí přítomnost na ostatních českých festivalech a šli si za tím, že svou hudbu poskytnou na festivalu, který bude soustředěný celý na ně. To zaručeně chtělo odvahu.

 

Spontánní baviči

Jejich vystupování je příjemné. Richard Krajčo je pohotový a nezaskočí ho ani to, když se za ním na pódium vyškrábe polonahý chlapík. Chvilku spolu zařádí, daj si hudlana a tím se to v pořádku vyřeší. Když Krajčo lidi vítal, u vchodu po něm chtěla jedna slečna podepsat dres jím nenáviděné Sparty. On se však jako kovaný Ostravák nezapřel a na záda jí bílou fixou napsal obrovským písmem „Baník Pičo“! Z dresu se tím nestala nějaká na Letné bůhvíjak oceňovaná relikvie, nicméně pobavilo to i mě, praktikujícího sparťana.

Kapela Kryštof při koncertě

Oslovují široké publikum

Navštívil jsem už dost festivalů a pokaždé na něm lidé na něčem ujížděli. Ať jde o extázi, trávu nebo přemíru alkoholu, vždy poznáte, co návštěvníci potřebují k tomu, aby se bavili. Na KK to tak však nebylo. Kryštofové oslovují díky svému popovému zaměření široké publikum. Celý KK však byl koncipován jako akce pro všechny. A tak festival navštívili staří, mladí a dokonce i pejskaři. Program hrál hlavně na notu rodinnému festivalu, protože ohromné množství doprovodného programu vyhovovalo právě těm nejmenším. Každopádně hádejte, co bez sebemenšího náznaku výjimky potřebovali návštěvníci k tomu, aby se bavili... vůbec nic. Žádné pigáro do žíly jako před Let it Rollem, žádný hektolitry čehokoliv s obsahem alkoholu jako na většině ostatních festivalech nebo marihuanový odér na každém rohu. Veškeré potřebné dobré pocity lidem dával celý festival.

 

Váží si svých fanoušků

Kapela Kryštof dělá mnoho věcí i mimo rámec běžného působení české kapely. Jsou aktivní v charitě. Na iDnes například prodávali své DVD z koncertu a utržené peníze poslali na dobročinné účely. Nebojí se si vzít kytary a bedýnku, stoupnout si k nějaké lavičce v parku a začít hrát. Zcela zdarma, bez nějakého složitého organizování. Vždy za nimi přijdou stovky lidí. Na české scéně absolutně ojedinělý zážitek. Stejně tak je nikdo nenutil, aby přišli ke kempařům v pátek večer a za buřt s pivem hráli svým nejvěrnějším fanouškům u táboráku. Je zkrátka vidět, že kapela prochází vysoce pozitivním obdobím a že se nebojí svou slávu použít i jinak, než se vystavovat na večírcích pseudocelebrit.

 

Nejsou hamižní

Na benešovském Kryštof Kempu stál lístek 450 Kč. Pro děti vyšel lístek na 50 Kč. Hlavní program byl od 12:00 do 20:00, kdy Kryštof slezl z pódia. Vedlejší program začal ale už v pátek v podvečer, kdy se otevřel kemp a skončil v neděli dopoledne. Jenom pro srovnání, jiný moravskoslezský bard, Tomáš Klus, v tom samém městě hrál před několika týdny také. Řekl si za koncert tu samou cenu. Ve vyprodaném kulturáku však za 450 Kč neměl předkapelu a z pódia slezl za hodinu a 20 minut.

 

Dokáží udělat parádní show

Nepotřebují ohromnou světelnou show, ohně nebo další serepetičky. Vystačí si se svými mnohdy značně „zveselenými“ verzemi svých songů a perfektní atmosférou. Senzační momenty nastaly, když členové kapely naházeli obrovské balóny do publika, načež si je posluchači začali volejbalově přihrávat. Nepočítal jsem je, ale bylo jich snad 30 a tím, jak se líně pohupovaly ve větru lehce odváděly pozornost. To Krajčo po jednom songu glosoval „Jestli nechcete, aby si vás fanoušci všímali, hoďte jim hromadu balónů a máte to. Si tak říkám, že sem příště přivezeme jenom ty balóny a udělá vám to stejnou radost.“

Balónky při koncertě na Kryštof kemp

Nebojí se přestat v nejlepším

Kryštof je za celou svou dobu v nejlepší formě. Evidentně se jim daří nejen pracovně, ale i osobně. Daří se jim dobře množit fanoušky, vyprodávat stadiony, haly, kina a jejich CD i DVD Inzerát je jedním z nejprodávanějších alb posledních let. I tak se nebojí vypnout a na dva roky se ztratit. Dávají si pauzu ve chvíli, kdy ostatním kapelám dochází baterky, jsou vyčpělé, oposlouchané a odpočinek skutečně potřebují. Na Kryštof Kempech je však zcela evidentní, že u Kryštofů něco takového neplatí. Jejich pauza by měla být spíše k vyhladovění jejich posluchačů. Jsem pak zvědav, s čím přijdou na dalším albu. To poslední Inzerát bylo podobně jako u alba Mylo Xyloto od Coldplay nesmírně pozitivní. Jen málu hudebníků je ale schopno tuto polohu dlouhodobě udržet. Povede se to Kryštofům?

 

Poslové pozitivní nálady

Jak už jsem načal v předchozím odstavci a naznačoval jsem to i v těch ostatních, Kryštof je v současnosti poslem radosti a jisté naděje. Ten den na KK člověk zapomene na všechny starosti. Stane se součástí kryštofáckého lyrického světa nevyřčeného děje, popsaných pocitů a položených protikladů. Stane se součástí euforické party několika tisíc lidí, kteří přišli na Kryštofy a na jejich v podstatě čtyři předkapely. Na rozdíl od předešlých období, kdy Kryštof hlavně kvůli peripetiím frontmana Richarda Krajča působil jako vysoce smutná a depresivní, teď ukazuje bez sebemenších náznaků pochybnosti přesný opak. A přestože se to všem fanouškům jiných kapel, kteří Kryštofy opovrhují nemusí líbit, je setsakra dobře, že tu Kryštof máme a to doufám dochází i těm pověstným "plivalům". Minimálně několika desítkám tisíc lidí na jejich Kempech Kryštof radost dělá. A je vlastně i jedno, kdo je jejich hlavním sponzorem...

 

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Hudba a revoluce

Hudba a revoluce

19. 11. 2009, autor: Jarda Sauer

Před dvaceti lety padl nenáviděný komunistický režim a lidé se mohli po dlouhých desetiletích konečně svobodně nadechnout. Jak se žilo hudebníkům, kteří byli omezováni cenzurou?

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
02. 09. 2014, Uživatel: chuck
Reagovat

Parádní článek :)...konečně taky někdo kdo ocení co všechno pro nás dělají a nekritizuje je kvůlu sponzorům atd. Mockrát děkuju! Pro mě byl Kryštofkemp ten nejkrásnější zážitek!!! Všichni ty lidi co jsou na víkend jako jedna obrovská parta kamarádů, všichni se bavěj a usmívaj. Kluci se všem ochotně podepisujou, se všema se fotěj, povídaj, připíjej...Zpívají nám do 3 do rána v 9 už jsou druhý den na nohách a pak se celej den zase nezastavěj...workshopy, koncert, fotbálek, táborák (nechápu kde berou energii)...prostě Paráda! Děkuju vám! a děkuju autorovi článku...moc! :)))))


img
12. 09. 2014, Uživatel: Kotelník
Reagovat

Diky za super článek. Všechno je pravda do posledního písmenka. Nikdo se nikam necpal, nikdo nikam nespěchal, všeho bylo dost. Už se těšíme na další kemp.


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.