10 000 př. n. l.

11. 03. 2008, autor: prochlapa.cz
Apocalypto + Cesta bojovníka + Lovci mamutů + 300: Bitva u Thermopyl + Jurský park + Pán prstenů x Roland Emmerich = 10 000 př. n. l.
10 000 př. n. l.
Některé filmy jsou tak špatné, až jsou zábavné. Nový spektákl Rolanda Emmericha, režiséra Dne nezávislosti a Dne poté, je tak konzistentní v nízké úrovni každé složky, od herců, přes režii, po scénář, že je lepší, než se nad ním vztekat, si ho užít jako nechtěnou komedii, pokud za něj teda vůbec chcete utrácet peníze.

Jak už sděluje název, příběh se odehrává v minulosti tak vzdálené, že si jeho tvůrce myslí, že do děje může nacpat cokoliv, protože si to nikdo nepamatuje. Scénář působí, jako by vznikl v době stávky scénáristů, tak že počítač náhodně vygeneroval scény z různých jiných filmů. V kině se pak může zabavit i počítáním kolik a jaké snímky vám tenhle opus připomene, citace se tu najdou z Apocalypta (otroci odvlečení cizím kmenem na pyramidu), 300: Bitvy u Thermopyl (záhadně „nadlidský“ velitel nepřátel), Pána prstenů (letecké záběry novozélandské přírody, které tu mají suplovat Afriku), Lovců mamutů (lov mamutů, kteří se tady jmenují Manakové a dokážou žít na sněhu i na poušti), Ztracených a Jurského parku (prehistorické příšery v džungli), Hvězdné brány (božský vůdce údajně pocházející z vesmíru) dokonce i z Hamleta (lebky v písku). Nadpřirozeně modré oči hlavní hrdinky a její ploché (ne)herectví mi ještě připomněly i nedávné Oko slepé Jessicy Alby.

Jakákoliv citace je samozřejmě pouze prázdně vnějšková. Všechny vykrádačky spojuje ten nejprostodušší a nejobehranější příběh o bojovníkovi kmene Jagalů, který se vydá zachránit svou unesenou životní lásku a nějaké další členy rodu, a tím splní několik proroctví různých kmenů a samozřejmě ještě zachrání celou civilizaci. Během toho procestuje asi tak půlku světa, který tady musí být ještě spojený v Pangeu, soudě dle toho, že se krajina a počasí mění rychleji než v dokumentech o globálním oteplování (natáčelo se na třech místech). Na výpravě pozná cizí kmeny a po půlce přijde i s politickou myšlenkou filmu, když se všichni společně postaví proti fanatickému kultu, který všechny utlačuje, protože umí jezdit na koních (tady čtyřnozích démonech) a mluví hlasem jako předkové Darth Vadera. Dál to pokračuje podle hesla: Když se všichni spojíme a vytrváme, nepřítele porazíme. Nepřítel mimochodem vyhlíží docela arabsky, protože copak se dá od filmu, kde nesedí historie, geografie ani antropologie čekat politická korektnost?

Hlavní kmen pralidí samozřejmě mluví anglicky (kdo z amerických diváků by chtěl uhýbat super-size porcí popcornu, aby viděl na titulky), s „dobovým“ přízvukem, díky němuž a omezené slovní zásobě patetických projevů zní jako slabomyslní návštěvníci kurzu angličtiny pro mírně pokročilé (i když gramatiku jako obvykle ovládají skvěle). Antropology jistě pobaví i to, že hollywoodští neandrtálci nosí dredy a rádi se špiní. A jsou většinou dobře rostlí, hlavní hrdina nechá vyniknout své vytvarované tělo za každého počasí.

Pohlednou tělesnou schránkou, kterou nedokáže oživit žádný uvěřitelný výkon (ani u nejznámějšího jména pod make-upem Cliffa Curtise v roli lovce zvaného Tik Tik, ani u Omara Sharifa, který filmu zaprodal teatrální vypravěčský hlas), herci do filmu dokonale zapadají. Díky tomu se ale můžete mnohem víc dojímat nad hezky digitálními zvířátky, zvláště nad druhy známými z Doby ledové, mamuty a šavlozubým tygrem, které trikoví specialisté pojali jako postavy z dětského filmu, až vypadají, že umí mluvit. Mimochodem šavlozubý tygr vymřel dřív, než vznikl člověk, ale Emmerich asi neviděl ani Cestu do pravěku.

Podle titulků tuhle snůšku klišé nesestavil počítač, ale Harold Kloser, který se podílel i na otravně návodné hudbě, a právě Roland Emmerich. Ten film kromě režie taky produkoval, což z 10 000 vlastně dělá jeho autorské dílo. Původní Němec už tu své představy o nízkém vkusu amerického publika přivedl k nezřízeně nenáročným rozměrům, kde se s vážnou tváří předstírají emoce a věčné pravdy. Snad mu diváci v USA, kde film odstartoval 7. března, dlouhodobým komerčním úspěchem nedají za pravdu. Protože jestli jo, pak si tak neoriginální, směšnou hloupost zaslouží. Nebo mají všichni popkulturní smysl pro humor.

10 000 B.C., USA 2008, 109 minut. Režie Roland Emmerich, hrají Steven Strait, Camilla Belle, Cliff Curtis, Nathanael Baring, Junior Oliphant, Joel Fry. Premiéra 13. 3. 2008.

foto: Warner Bros.
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Jako malé děti

Jako malé děti

27. 02. 2007, autor: admin

Když si jejich děti spolu hrají, proč by oni nemohli taky? Kate Winslet si zpestřuje nepříjemný život na předměstí cizoložným románkem, ve filmu, který se nemůže rozhodnout, jestli je drama nebo komedie.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.